Godziny karciane znikają od września z polskich szkół

Od 1 września 2016 roku znikną tzw. godziny karciane. To efekt podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacji Karty Nauczyciela. Nowela zawiera regulacje dot. odpowiedzialności dyscyplinarnej nauczycieli, m.in. rozszerza na wszystkich wymóg niekaralności.

„Godziny karciane” to w przypadku nauczycieli szkół podstawowych i gimnazjów dwie godziny w tygodniu. W przypadku nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych jest to jedna godzina.

Wspomniane godziny każdy nauczyciel – niezależnie od obowiązkowego wymiaru lekcji – musi poświęcić na zajęcia pozalekcyjne. Za prowadzenie zajęć w ramach godzin karcianych nauczyciele nie otrzymują dodatkowego wynagrodzenia.

Poseł Lech Sprawka z sejmowej Komisji Edukacji Nauki i Młodzieży ocenia, że likwidacja godzin Karcianych to dobra decyzja.

­- Wracamy do pewnej normalności, przy okazji to częściowe odbiurokratyzowanie tego elementu. Oczywiście zajęcia dodatkowe w postaci kół zainteresowań są prowadzone i dzienniczki zajęć pozalekcyjnych także. To nie jest jednak w takiej formule rozliczeń, jak to było stosowane dotychczas. Tak więc wracamy do stanu prawnego sprzed 2009 roku, co zapewnia sensowną organizację pracy szkoły. Oczywiście wymaga to pewnej kultury zarządzania zarówno dyrektora, jak również współpracy ze strony rady pedagogicznej – mówi Lech Sprawka.

Likwidacja godzin karcianych była zapowiadana przez Prawo i Sprawiedliwość w kampanii wyborczej, a także w expose premier Beaty Szydło.

RIRM

drukuj