Operacja sił bezpieczeństwa przeciwko ISIS pod Mekką

Saudyjskie siły bezpieczeństwa w czwartek przeprowadziły pod Mekką operację przeciwko domniemanym dżihadystom z tzw. Państwa Islamskiego (ISIS). Czterej bojownicy zginęli – poinformowało ministerstwo spraw wewnętrznych w Rijadzie.

„Terroryści otworzyli ogień do sił bezpieczeństwa, zmuszając funkcjonariuszy do odpowiedzi w celu zneutralizowania zagrożenia, co doprowadziło do zabicia dwóch (bojowników) i śmierci dwóch pozostałych, którzy zdetonowali pasy z ładunkami wybuchowymi” – podkreślił saudyjski resort w komunikacie.

Według saudyjskiej telewizji Al-Arabija siły bezpieczeństwa otoczyły grupę mężczyzn w rejonie Wadi Noman na południe od Mekki. Pokazano zdjęcia wozów policyjnych wyposażonych w automatyczną broń maszynową i rozstawionych wokół otoczonego murem terenu.

Podczas wcześniejszej, dwudniowej operacji sił bezpieczeństwa, która zakończyła się w niedzielę, na południowym zachodzie kraju zginęło dwóch domniemanych członków ISIS. Trzeci odniósł obrażenia.

W Arabii Saudyjskiej, która jest największym eksporterem ropy naftowej na świecie, od ubiegłego roku dochodzi do krwawych strzelanin i zamachów bombowych wymierzonych w siły bezpieczeństwa lub szyicką mniejszość. Do wielu z tych ataków przyznał się lokalny odłam tzw. Państwa Islamskiego.

PAP/RIRM

drukuj