Trwają dramatyczne walki o Aleppo

Walka toczy się między rebeliantami a siłami rządowymi. Wspierające Baszara El Asada rosyjskie lotnictwo przeprowadziło ataki na tereny leżące na południu od  miasta

Walki wspomagane przez Rosję spowodowały zahamowanie działań rebeliantów, którzy próbują przerwać oblężenie zajętych przez siebie dzielnic.

Aleppo podzielone jest na dwie części. Dzielnice na wschodzie znajdują się w rękach rebeliantów walczących z siłami Baszara El Asada. Od 17 lipca są one okrążone przez syryjska armię. Dzielnice zachodnie są pod kontrolą sił rządowych. Rebelianci usiłują przerwać oblężenie.

Siły rządowe są wspierane przez rosyjskie lotnictwo. Poprzez ostatnie ataki rosyjskich samolotów kontrofensywa rebeliantów została spowolniona. Siły Baszara El Asada są bliskie sukcesu militarnego, ale rebelianci zaciekle próbują do tego nie dopuścić.

– Jesteśmy wciąż pod ostrzałem, nikt nam nie pomaga, nasze dzieci i kobiety są zabijane, a nikt nie pomaga w ogóle. Aleppo został sprzedane Asadowi i szyickiej milicji, Rosjanom i Amerykanom. Mówimy Rosji i Ameryce, że wasze plany co do Aleppo się nie powiodą – powiedział jeden z rebeliantów.

Aleppo jest największym miastem w Syrii mającym duże znacznie strategiczne.

– Okrążenie części miasta największego w Syrii, bo Aleppo jest największym miastem jest bardzo ważnym wydarzaniem, i często mówi się, że kto wygra w Aleppo ten wygra wojnę w Syrii. Asad jest o kilka kroków bliżej zwycięstwa w tej wojnie – wyjaśnił dr hab. Maciej Munnich, prof. KUL.

Tymczasem amerykański dziennik „Washington Post” pisze, że od ponad miesiąca sekretarz stanu USA John Kerry naciska na Władimira Putina, by zgodził się na korzystną dla Rosji umowę w sprawie Syrii. USA godzą się na prowadzenie wspólnych z Rosją operacji przeciwko syryjskim rebeliantom w zamian za obietnicę Kremla, który ma nakłonić prezydenta Syrii Baszara el-Asada do zaprzestania bombardowań niektórych części kraju.

Jednak – jak pisze amerykańska gazeta – Rosja, zamiast przystać na ofertę częściowego zwycięstwa wysuwaną przez Kerry’ego”, rozpoczęła wspólnie z reżimem Asada nową kampanię, „by doprowadzić do wyparcia z Aleppo – największego syryjskiego miasta – sił antyreżimowych”.

 

Tv Trwam News/ RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl