fot. wikipedia.org

Turcja/Szef MSW: W poniedziałek zaczniemy odsyłać bojowników IS do ich krajów

Turecki minister spraw wewnętrznych Suleyman Soylu zapowiedział, że jego kraj w poniedziałek zacznie odsyłać schwytanych bojowników Państwa Islamskiego (IS) do ich krajów pochodzenia – podała w piątek agencja Anatolia.

„Mówimy im: >>Odeślemy tych ludzi do was<<. I zaczniemy w poniedziałek” – powiedział Suleyman Soylu, cytowany przez Anatolię.

Wcześniej w tym tygodniu Soylu stwierdził, że bojownicy będą odsyłani do krajów pochodzenia, nawet jeśli zostanie im odebrane obywatelstwo tych państw.

Według ministra obecnie 1200 cudzoziemskich bojowników tzw. Państwa Islamskiego przebywa w tureckich więzieniach, a kolejni przetrzymywani są w ośrodkach deportacyjnych. Nie ujawnił, z jakich krajów pochodzą więźniowie.

Ofensywa, jaką Turcja rozpoczęła na początku października w północno-wschodniej Syrii, wywołała obawy związane z przyszłością dżihadystów przetrzymywanych na tych obszarach w więzieniach. Operację wymierzono w Kurdów z Ludowych Jednostek Samoobrony (YPG) – uznawanych przez Ankarę za organizację terrorystyczną; kontrolowali oni więzienia z tysiącami dżihadystów.

PAP

drukuj