USA. W ataku zginął wysoki rangą przywódca ISIS w Afganistanie

Wysoki rangą przywódca tzw. Państwa Islamskiego w Afganistanie Abdul Rahman oraz trzej lokalni przywódcy tego dżihadystycznego ugrupowania zginęli w czwartek w nalocie w prowincji Kunar – podały siły USA.

„Śmierć Abdula Rahmana to kolejny cios dla kierownictwa ISIS” – podkreślił dowódca wojsk amerykańskich i sił międzynarodowych w Afganistanie generał John Nicholson w wydanym komunikacie.

Jak dodał, Abdul Rahman był szefem struktur ISIS w prowincji Kunar, na północnym wschodzie kraju oraz najbardziej prawdopodobnym kandydatem na zastąpienie byłego szefa ISIS w Afganistanie Abu Sajeda, którego śmierć w amerykańskim nalocie USA potwierdziły w lipcu.

John Nicholson zapowiedział, że dżihadyści w Afganistanie „będą ścigani tak długo, aż przestaną stanowić zagrożenie dla mieszkańców Afganistanu i regionu”.

Afgańscy bojownicy ISIS, występujący niekiedy pod nazwą tzw. Państwa Islamskiego Chorasan (od nazwy historycznej krainy obejmującej m.in. obszary w Afganistanie), działają w tym kraju od 2015 roku i prowadzą wojnę zarówno z talibami, jak i z oddziałami armii afgańskiej oraz amerykańskiej.

PAP/RIRM

drukuj