fot. twitter.com

Polska Agencja Inwestycji i Handlu: Rusza Polsko-Tureckie Forum Gospodarcze

O współpracy w dziedzinie energetyki, górnictw czy innowacyjnej motoryzacji będą rozmawiać dziś przedsiębiorcy podczas Polsko-Tureckiego Forum Gospodarczego. Wezmą w nim również udział minister handlu Turcji Ruhsar Pekcan i szefowa MPiT Jadwiga Emilewicz – podała PAIH.

Turcja jest czwartym pozaunijnym odbiorcą polskich towarów – zaznaczyła Polska Agencja Inwestycji i Handlu, która jest jednym z organizatorów forum.

Jego uczestnicy mają rozmawiać o perspektywach współpracy gospodarczej w dziedzinie energetyki, górnictwa, IT/ICT czy innowacyjnej motoryzacji – poinformowała PAIH. W wydarzeniu udział wezmą m.in. minister handlu Republiki Turcji Ruhsar Pekcan oraz minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

Jak powiedział PAP wiceprezes PAIH Wojciech Fedko, zainteresowanie polsko-turecką współpracą ma wieloletnie podstawy.

„Łączy nas podobna kultura biznesowa, a wzajemne zaufanie przedsiębiorców budowane jest również w dziedzinie inwestycji” – zaznaczył.

Według PAIH w ciągu ostatnich 15 lat tureccy przedsiębiorcy zrealizowali w Polsce 14 projektów inwestycyjnych. Wartość tureckich inwestycji w naszym kraju wynosi 112,3 mln dol. W ramach inwestycji utworzono blisko 1,3 tys. miejsc pracy w takich sektorach jak tekstylny, motoryzacyjny oraz badawczo-rozwojowy. W tym samym okresie polskie firmy zrealizowały w Turcji projekty inwestycyjne o łącznej wartości 281,6 mln dol.

Jak zaznaczyła szefowa biura PAIH w Stambule Joanna Snopek-Berbercioglu, polskie produkty są w Turcji:

„Pozytywnie postrzegane, a zdolność nabywcza rosnącej w siłę klasy średniej jest coraz większa”

W 2017 roku przedsiębiorcy Regionu Morza Egejskiego uznali Polskę za atrakcyjny rynek do rozwoju współpracy handlowej oraz lokowania inwestycji – to dobrze wróży na przyszłość – oceniła.

Zdaniem wiceprezesa PAIH „sektorem wysokich szans” dla polskich firm jest motoryzacja, a ściślej mówiąc współpraca naszych producentów komponentów samochodowych z tureckimi partnerami.

„Turcja jest piątą siłą produkcyjną na rynku samochodowym w Europie z ambicja wejścia na rynki globalne z własną marką. Natomiast Polska to wiodące europejskie zagłębie produkcji akcesoriów i innowacyjnych podzespołów samochodowych” – podkreślił.

„Polsko-Tureckiemu Forum Gospodarczemu – szanse na wspólne projekty w energetyce i innowacjach” ma towarzyszyć posiedzenie Bilateralnej Polsko-Tureckiej Komisji Ekonomicznej. Forum organizuje Polska Agencja Inwestycji i Handlu, wydział Handlowy Ambasady Turcji oraz Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, a współorganizatorem jest Krajowa Izba Gospodarcza oraz Polsko-Turecka Izba Gospodarcza.

PAP/RIRM

drukuj