PAP/Leszek Szymański

Prezydent A. Duda rozpoczął oficjalną wizytę w Turcji

Prezydent Andrzej Duda rozpoczął oficjalną wizytę w Turcji. Oficjalne rozmowy prezydentów będą dotyczyły współpracy gospodarczej i wojskowej w ramach NATO. Polska zakupi od Turcji drony bojowe.  

Dwudniową wizytę w Turcji prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką i polską delegacją rozpoczęli w stolicy kraju – Ankarze.

https://twitter.com/prezydentpl/status/1396818938982330374

Przed południem w ambasadzie polskiej zaprezentowano pamiątki po ostatnim ambasadorze II Rzeczypospolitej Polskiej w Turcji, Michale Sokolnickim. To ponad 3 tys. książek, dokumentów i różnych archiwaliów dotyczących ówczesnej działalności ambasady. Zbiór zakupił polski rząd i niedługo trafi do Muzeum Historii Polski – powiedział wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.

– Udało się, te rzeczy wróciły tu po 75 latach. (…) Dobrze że ta część Polski wraca do ojczyzny – zaznaczył Piotr Gliński.

Michał Sokolnicki od 1936 roku pełnił funkcję ambasadora Rzeczypospolitej w Turcji. Aktywnie wspierał polską miejscowość w Turcji Adampol. Przyczynił się do ratowania naszej kultury po wojnie – mówił obecny ambasador RP w Turcji, Jakub Kumoch.

– Na polecenie rządu RP, aby ratować mienie ambasady przed przejęciem przez reżim komunistyczny, przechował je do swojej śmierci – przypomniał Jakub Kumoch.

Polska delegacja z prezydentem na czele złożyła wieniec w Mauzoleum Kemala Ataturka, założyciela tureckiej Republiki i jej pierwszego Prezydenta.

Przed pałacem prezydenckim w Ankarze odbyła się ceremonia oficjalnego powitania prezydenta Andrzeja Dudy i pierwszej damy. Po niej rozpoczęło się oficjalne spotkanie Prezydentów Polski i Turcji.

https://twitter.com/BPM_KPRP/status/1396812705483444226

Po rozmowie „w cztery oczy” przywódcy podsumowali ją w trakcie konferencji prasowej.

https://twitter.com/prezydentpl/status/1396811905524715525

Potwierdziło się to, o czym mówił wcześniej minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Polska kupi od Turcji drony bojowe. Pierwsze zostaną dostarczone już w 2022 roku.

Umowa dotyczy też wzajemnej ochrony informacji niejawnych w dziedzinie przemysłu obronnego.

– To umowy, które są bardzo ważne. Umowa o współpracy w dziedzinie ochrony informacji niejawnych dotyczących przemysłu obronnego, ale przede wszystkim umowa o współpracy w dziedzinie zakupów uzbrojenia dla polskiej armii tutaj, od firm tureckich, ze sprzętu zbrojeniowego tureckiego – podkreślił Andrzej Duda.

https://twitter.com/MON_GOV_PL/status/1396854796263559173

– Dzisiaj podjęliśmy specjalną rozmowę „twarzą w twarz” z Panem Prezydentem, ale również na sesji plenarnej i zajęliśmy się wszystkimi ważnymi kwestiami, które dotyczą naszych krajów. Ta wielka szeroka współpraca, która między naszymi krajami ma miejsce, będzie rozwijana. Ustaliliśmy wspólne mechanizmy, które powinniśmy rozwijać i wzmacniać, ustaliliśmy jakie są ważne elementy – zapewnił Recep Tayyip Erdogan, prezydent Turcji.

Jutro prezydent uda się do Stambułu, gdzie spotka się m.in. z patriarchą Konstantynopola – Bartłomiejem I.

Edward Jasnosz/TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl