fot. PAP/EPA

Turcja zrezygnowała z weta w sprawie wstąpienia Finlandii i Szwecji do NATO

Turcja wycofuje swój sprzeciw wobec rozszerzenia Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO). Przełom przyniosły wtorkowe negocjacje. Już w trakcie trwającego szczytu Sojusz może wyrazić zgodę na akcesję Finlandii i Szwecji.

Jeszcze przed szczytem Turcja chłodziła nadzieje pozostałych państw NATO na rozszerzenie paktu o Finlandię i Szwecję.

– Nie chcemy suchych słów, chcemy wyników – akcentował prezydent Turcji Recep Erdogan.

Prezydent Turcji, Recep Tayyip Erdogan, głośno mówił o swoich żądaniach. W Madrycie miał szansę je powtórzyć – już w trakcie rozmów „twarzą w twarz” z prezydentem Finlandii i premier Szwecji.

– Przeprowadziliśmy bardzo szczegółowe dyskusje i po prawie czterech godzinach udało nam się znaleźć porozumienie – wyjaśnił prezydent Finlandii, Sauli Niinistö.

Podpisane zostało wspólne memorandum, którego treść była odpowiedzią na zarzuty, jakie podnosiła Ankara. Szwecja i Finlandia zgodziły się na współpracę w walce z Partią Pracujących Kurdystanu.

– Finlandia i Szwecja zobowiązały się jako sojusznicy do pełnego wsparcia Turcji wobec zagrożenia dla jej bezpieczeństwa narodowego – mówił Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO.

Wycofanie sprzeciwu przez Turcję już oznacza, że szczyt w Madrycie ma charakter przełomowy.

– Mamy porozumienie, które toruje drogę Finlandii i Szwecji do przystąpienia do NATO – podkreślił Jens Stoltenberg.

Według Marcina Przydacza, wiceszefa polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, decyzja o rozszerzeniu Sojuszu zwiększy poziom bezpieczeństwa.

https://twitter.com/marcin_przydacz/status/1541859640723603457

„Nie tylko w regionie Morza Bałtyckiego, ale w całym obszarze euroatlantyckim. (…) Polityka otwartych drzwi NATO musi być kontynuowana” – ocenił Marcin Przydacz, wiceminister spraw zagranicznych.

Do tej pory Finlandia i Szwecja określały się jako kraje neutralne. Zmiana kursu to reakcja na rosyjską inwazję przeciwko Ukrainie.

 TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl