Posiedzenie Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Katowicach

W Katowicach odbędzie się dziś posiedzenie Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego. Rozmowy poświęcone będą trudnej sytuacji w sektorze ciepłowniczym.

Obrady Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego zwołano na wniosek Zarządu Śląsko-Dąbrowskiej „Solidarności”. Do udziału w spotkaniu zaproszono przedstawicieli resortów aktywów państwowych oraz klimatu i środowiska.

Związkowcy oczekują od rządu pakietu wsparcia dla przedsiębiorstw ciepłowniczych oraz ich klientów. Wskazują, że najbliższy sezon grzewczy może zakończyć się m.in. falą upadłości przedsiębiorstw w tym sektorze lub podwyżkami rachunków za ogrzewanie.

Dramatycznej sytuacji może zapobiec jedynie szybkie wdrożenie odpowiednich rozwiązań systemowych – podkreśla szef śląsko-dąbrowskiej „Solidarności”, Dominik Kolorz.

– Ciepłownie, które funkcjonują na gazie, są na granicy upadłości i będziemy postulowali pewne rozwiązania systemowe dla ciepłowni albo rozwiązania systemowe dla odbiorców. Tutaj nie ma nic zero jedynkowego, bo wzrost taryfy o 350 proc., bo o tyle by musiał nastąpić, żeby zrekompensować wzrost kosztów wielu przedsiębiorstwach cieplnych na Śląsku, spowodowałby pewnie to, że nikogo by nie było stać na zapłatę za ogrzewanie. Postulowane rozwiązania będą szły w kierunku i rekompensat dla przedsiębiorstw, i systemu osłonowego dla odbiorców, bo inaczej strach się bać, co będzie zimą – mówi Dominik Kolorz.

Szef śląsko-dąbrowskiej „Solidarności” wskazuje, że branża ciepłownicza boryka się z gigantycznymi podwyżkami cen gazu ziemnego i węgla. Problemem są również coraz większe koszty związane z zakupem uprawnień do emisji CO2 w ramach europejskiego systemu ETS.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl