fot. Przemysław Keler/KPRP

Prezydencka debata „Zdrowe Życie”

We wtorek odbyła się debata „Zdrowe Życie”. Wydarzenie poświęcono bezpieczeństwu dzieci i rodzin w wakacje. Inicjatorem spotkania w Pałacu Prezydenckim był prezydent Andrzej Duda.

Wakacje  to ważny czas na odpoczynek, regenerację i naładowanie akumulatorów na kolejny rok pracy. W tym wszystkim nie można jednak zapominać o jednym – o byciu uważnym na siebie i na innych – mówiła specjalista psychiatrii dzieci i młodzieży dr Aleksandra Lewandowska.

– To oznacza otwartość na swoje potrzeby, ale też na potrzeby innych, umiejętność wsłuchania się w siebie, ale też umiejętność słuchania innych – wyjaśniła.

Planując wakacje warto sprawdzić, jak wygląda opieka zdrowotna w miejscu, w którym będziemy przebywać –  zaznaczył konsultant krajowy w dziedzinie zdrowia publicznego prof. Jarosław Pinkas.

– Musimy mieć ubezpieczenie zdrowotne, co jest niezwykle ważne, ale także są kraje poza UE, gdzie trzeba się zwyczajnie ubezpieczyć i to jest prawdziwe planowanie – dodał.

Podczas wakacji wiele się może wydarzyć. Obrazują to odziały szpitalne, które w czasie wakacji są szczególnie zapełnione – wskazał dyrektor instytutu Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka dr Marek Migdał.

– Dzieci pozostawione bez opieki, niestety ulegają urazom, wypadkom. W tamtym roku – według statystyk policji – 50 dzieci zginęło na polskich drogach, część z nich to są dzieci poniżej 6 roku życia – wskazał specjalista.

W większości nie były one przypięte pasami bezpieczeństwa w odpowiednio przystosowanym foteliku. Warto o tym pomyśleć, nim ruszymy na wyczekany urlop. Przestrogą powinna być także zeszłoroczna liczba utonięć dzieci – zwrócił uwagę prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski.

– Dzieciom coraz bardziej z wiekiem wydaje się, że są coraz bardziej dorosłe, nie dotyczy to może trzylatków, ale ośmiolatków czy dziesięciolatków – wyjaśnił.

Tym bardziej rodzice i opiekunowie powinni podczas wakacji zachować ostrożność i czujność. Całą debatę obejrzeć można na Facebooku Kancelarii Prezydenta.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl