fot. PAP/Tytus Żmijewski

[TYLKO U NAS] Prof. G. Kucharczyk: Pod względem politycznym i werbalnym będzie jedność podczas szczytu NATO w Madrycie, ale na deklaracje należy zaczekać do zakończenia szczytu

28 czerwca 2022 roku w Madrycie rozpoczął się szczyt Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO). Przedstawiciele państw członkowskich omawiają kwestie związane ze wzmocnieniem wschodniej flanki NATO oraz członkostwem Szwecji i Finlandii w strukturach NATO. „Z doniesień medialnych, które płyną zza oceanu, słyszymy, że administracja Joe Bidena jest przygotowana do zwiększenia obecności militarnej armii Stanów Zjednoczonych w Polsce i krajach bałtyckich. Mamy do czynienia z konkretnymi faktami. (…) Należy jednak zaczekać na deklaracje po zakończeniu szczytu” – powiedział prof. Grzegorz Kucharczyk, historyk, w programie „Polski punkt widzenia” w Telewizji Trwam.

Oczy świata skierowane są na Madryt, gdzie 28 czerwca rozpoczął się szczyt NATO. Podczas spotkania omawiane są kwestie związane ze wzmocnieniem wschodniej flanki NATO oraz rozszerzeniem Sojuszu o Szwecję i Finlandię.

– Pod względem politycznym i werbalnym będzie jedność podczas szczytu NATO w Madrycie. Dzień przed szczytem w Madrycie miał miejsce szczyt G7 w Niemczech. Członkowie tej organizacji w większości należą do NATO. Szczyt NATO poprzedzony był rozmowami w Niemczech – akcentował prof. Grzegorz Kucharczyk. [czytaj więcej]

Po wstępnych rozmowach Turcja dała zielone światło dla członkostwa Finlandii i Szwecji w strukturach NATO. Władze Turcji podkreśliły jednak, że poprą wnioski państw pod warunkiem obietnicy wsparcia Turcji w walce z kurdyjską organizacją terrorystyczną PKK. Zapadły także wstępne decyzje dotyczące zwiększenia obecności armii USA na terenie Polski. [czytaj więcej]

– Mieliśmy już znaczący fakt jeszcze przed rozpoczęciem szczytu w Madrycie. Z doniesień medialnych, które płyną zza oceanu, słyszymy, że administracja Joe Bidena jest przygotowana do zwiększenia obecności militarnej armii Stanów Zjednoczonych w Polsce i krajach bałtyckich. Mamy do czynienia z konkretnymi faktami. (…) Należy jednak zaczekać na deklaracje po zakończeniu szczytu – mówił historyk.

Zdaniem prof. Grzegorza Kucharczyka potencjałem militarnym w Europie dysponuje Wielka Brytania oraz Francja. Gość Telewizji Trwam zwrócił uwagę na działania podejmowane przez Niemcy w celu modernizacji swojej armii.

– W sensie efektywnej i skutecznej pomocy militarnej oraz potencjału, który może służyć rozszerzenia militarnego i wsparcia wschodniej flanki NATO, to takim potencjałem dysponują Stany Zjednoczone oraz Wielka Brytania. Nieprzypadkowo państwa te są w awangardzie, jeśli chodzi o pomoc militarną dla Ukrainy. Należy pamiętać, że Niemcy rozpoczęły przygotowanie i modernizację swoich sił zbrojnych. (…) We wschodniej flance NATO obecne są także wojska innych państw, między innymi Francji, dlatego trzeba na tę kwestię spojrzeć w szerszej perspektywie – zaznaczył gość Telewizji Trwam.

W programie „Polski punkt widzenia” historyk podjął temat relacji Niemiec i Rosji.

– W pierwszych tygodniach wojny na Ukrainie było wiele refleksji i głosów, że pomylono się w ocenie tzw. partnera rosyjskiego jako wiarygodnego partnera w różnych konstelacjach biznesowych i politycznych. Pojawiły się żądania dogłębnego zbadania powiązań na styku polityki i biznesu między Niemcami a Rosją. (…) Te głosy nie zanikły. Ich siła słabnie z tygodnia na tydzień. Z drugiej strony mamy rozpiętość między słowami a czynami niemieckich polityków. Rząd niemiecki, oczywiście, podejmuje działania na rzecz dywersyfikacji dostaw surowców na własny rynek. W planach jest budowa ruchomych platform do pobierania skroplonego gazu. Te działania wskazują, że jest pewna refleksja, ale na szkodę Ukrainy i państw naszego regionu – ocenił prof. Grzegorz Kucharczyk.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl