Afganistan: NATO potwierdza ujęcie „niemieckiego taliba” w Helmandzie

Afgańskie siły bezpieczeństwa poinformowały o zatrzymaniu w prowincji Helmand czterech talibów, w tym Niemca, który miał doradzać radykałom w sprawach wojskowych. NATO potwierdziło zatrzymanie, ale nie wiadomo, czy mężczyzna naprawdę jest Niemcem.

Mężczyzna został zatrzymany w nocy ze środy na czwartek podczas operacji wojskowej w niespokojnym Helmandzie na południu Afganistanu. Wraz z nim ujęto trzech uzbrojonych mężczyzn, według afgańskiego MSW są to Afgańczycy.

NATO-wska misja szkoleniowa Resolute Support podała w czwartek, że mężczyzna podaje się za Niemca i mówi po niemiecku. Dpa sugeruje jednak, że niemiecki może nie być jego językiem ojczystym – na udostępnionym nagraniu z przesłuchania słychać, że mężczyzna odpowiada na pytania po niemiecku, ale z mocnym akcentem.

Według dziennika „Die Welt” ujęty mężczyzna to „z dużym prawdopodobieństwem” znany niemieckiej policji konwertyta na islam pochodzący z Nadrenii-Palatynatu na zachodzie Niemiec. Rewelacji gazety nie potwierdziło dotąd niemieckie MSW, a MSZ w Berlinie odmówiło komentarza.

Rzecznik misji Resolute Support Tom Gresbach poinformował, że rzekomy Niemiec przebywa obecnie w więzieniu. Dpa podaje za rzecznikiem afgańskich sił specjalnych, że mężczyzna został przekazany służbom wywiadu, z kolei rzecznik władz Helmandu Omar Swak przekazał, że został on przetransportowany do sąsiedniej prowincji Kandahar.

Według afgańskich władz mężczyzna przebywał z talibami od ośmiu lat i nie jest znane jego nazwisko.

Na razie pojawiają się sprzeczne informacje na temat zatrzymanego. Podczas przesłuchania miał podać, że nazywa się Abdul Ahad, a według innych źródeł – Abdul Wudud lub Wadud. Nie wiadomo też czy w chwili zatrzymania miał przy sobie niemieckie dokumenty; twierdzi tak rzecznik afgańskich sił specjalnych, ale zaprzeczają temu władze w Helmandzie.

W szeregach talibów od dawna walczą obcokrajowcy, jednak większość z nich pochodzi z regionu, m.in. z Uzbekistanu, Pakistanu i Czeczenii. Informacje o pochodzących z Europy bojownikach „o jasnej skórze, noszących zegarki” pojawiają się regularnie, ale rzadko i są słabo udokumentowane – przypomina dpa.

W 2010 roku brytyjski dziennik „The Guardian” podał, że na południu Afganistanu znaleziono ciało taliba z tatuażem przedstawiającym logo klubu piłkarskiego Aston Villa. BBC jako jednego z najlepiej znanych talibów z Zachodu wskazuje Johna Walkera Lindha, znanego jako „amerykański talib”, który został aresztowany w 2002 roku i skazany na 20 lat więzienia.

Talibowie kontrolują obecnie najwięcej terytorium w Afganistanie, odkąd w 2014 roku międzynarodowe siły wojskowe opuściły ten kraj – informowała BBC w styczniu. Szacuje się, że ok. 15 mln Afgańczyków, czyli połowa ludności kraju, mieszka na obszarach kontrolowanych przez talibów lub takich, gdzie nie kryją oni swej obecności i przeprowadzają ataki.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl