Syryjska opozycja: kraje pochodzenia członków ISIS powinny przyjąć ich z powrotem

Kraje, z których pochodzą bojownicy tzw. Państwa Islamskiego (ISIS) ujęci na północnym wschodzie Syrii, powinny ich przyjąć z powrotem – wezwały kontrolujące region siły zbrojnej opozycji. Ostrzegły, że z braku zasobów nie mogą przetrzymywać tych osób bezterminowo.

Przedstawiciel sił kurdyjskich, które stoją na czele wspieranych przez USA Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF), Abdel Karim Omar powiedział AFP, że w aresztach w regionie znajduje się „około 520 najemników ISIS, a także 550 kobiet (ich żon – PAP) i ok. 1200 dzieci z 44 krajów”.

„To ciężkie brzemię, którego nie jesteśmy w stanie nieść sami” – ocenił. Jak podkreślił, SDF „nie będą sądziły żadnego bojownika ISIS” i „w miarę możliwości wywierają presję na (zagraniczne) rządy, by spełniły swój obowiązek i przyjęły z powrotem swoich obywateli”.

Według AFP kurdyjskie władze w mieście Al-Kamiszli w północno-wschodniej Syrii przekazały w czwartek dyplomacie Sudanu obywatelkę tego kraju, oskarżoną o przynależność do ISIS, wraz z jej miesięcznym dzieckiem.

BBC, która o apelu SDF napisała w piątek, zaznacza, że dotychczas kraje, z których pochodzą schwytani ekstremiści, raczej nie wykazywały chęci przyjęcia tych niebezpiecznych osób.

ISIS w 2014 roku podczas błyskawicznej ofensywy przejęło kontrolę nad znacznymi obszarami w Syrii i sąsiednim Iraku, ale w kolejnych latach bojownicy tej dżihadystycznej organizacji zostali wyparci z większości okupowanego wcześniej terytorium.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl