fot. flickr.com

Niemcy: Steinmeier apeluje do Ławrowa ws. sytuacji w Syrii

Szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier w rozmowie telefonicznej z szefem dyplomacji Rosji Siergiejem Ławrowem w czwartek wezwał Rosję, by zaakceptowała dłuższe niż 48 godzin zawieszenie broni w Syrii i skłoniła syryjski rząd do przestrzegania rozejmu.

Steinmeier zwrócił uwagę swemu rozmówcy na „dramatyczne pogorszenie” sytuacji po wznowieniu działań zbrojnych – poinformowało źródło w MSZ w Berlinie. Mamy do czynienia z „katastrofą humanitarną” – ostrzegł szef niemieckiej dyplomacji.

Steinmeier zaapelował do Moskwy i Waszyngtonu o podjęcie w Genewie rozmów pokojowych w sprawie Syrii.

– Codzienne bombardowanie niewinnych dzieci, kobiet i mężczyzn musi się skończyć” – powiedział Ławrowowi Steinmeier.

„Ten, kto walczy z terrorystami, nie bombarduje szpitali” – zaznaczył.

Jak dodał, im dłużej trwają brutalne ataki syryjskiego lotnictwa oraz działania wojsk lądowych we wschodnim Aleppo, tym bardziej oddala się szansa na zakończenie przemocy.

W ubiegłym tygodniu przestało obowiązywać kilkudniowe zawieszenie broni w Syrii. Od tygodnia armia syryjska, przy wsparciu finansowanych przez Iran szyickich bojówek i rosyjskiego lotnictwa, prowadzi wielką ofensywę w celu opanowania zbuntowanych dzielnic Aleppo.

Według obrońców praw człowieka w nalotach na miasto prowadzonych przez syryjskie lotnictwo rządowe i samoloty rosyjskie zginęło ponad 200 cywilów.

PAP/RIRM

drukuj