Rosja gotowa chronić obiekty, gdzie będzie niszczona syryjska broń

Rosja jest gotowa wziąć udział w ochronie obiektów, w których będzie niszczona syryjska broń chemiczna – poinformował w czwartek wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Riabkow.

Kiedy proces likwidacji broni chemicznej przejdzie w fazę praktyczną, niezbędne będzie zapewnienie bezpieczeństwa obiektów, w których będzie ona niszczona. Strona rosyjska jest gotowa wziąć udział w ochronie tych obiektów – powiedział Riabkow.

Dodał, że Rosja w tej sprawie liczy na poparcie państw należących do Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ODKB) i nie wyklucza ich udziału w ochronie tych obiektów. ODKB tworzą: Rosja, Białoruś, Kazachstan, Kirgistan, Tadżykistan i Armenia, status obserwatora ma Serbia.

Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow i amerykański sekretarz stanu John Kerry osiągnęli 14 września w Genewie porozumienie w sprawie zabezpieczenia, a następnie zniszczenia syryjskiej broni chemicznej do połowy 2014 roku.

Od 14 października Syrię zacznie obowiązywać międzynarodowa Konwencja o zakazie broni chemicznej, a w połowie listopada zaczną pracę w Syrii eksperci Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej.

PAP/RIRM

 

drukuj