fot. flickr.com

Syria: Zbombardowano szpital w prowincji Idlib. Trzy osoby nie żyją

Rosyjskie albo syryjskie lotnictwo zbombardowało w piątek szpital ginekologiczny w kontrolowanej przez rebeliantów prowincji Idlib na północy Syrii; zginęły trzy osoby – podała organizacja pomocowa prowadzące tę placówkę. Szpital nie nadaje się do użytkowania.

Wedłu syryjskiej organizacji Szafak, w szpital w miejscowości Turmanin uderzyły cztery rakiety, całkowicie burząc wschodnią część budynku, oraz uszkadzając część, gdzie mieszczą się oddział ratunkowy i sale operacyjne.

„Dziś jest Międzynarodowy Dzień Walki z Przemocą wobec Kobiet” – zauważył Asad al-Halabi z organizacji Szafak.

Informację o nalocie i zniszczeniu szpitala potwierdziło Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka z siedzibą w Londynie, które dysponuje w Syrii siatką informatorów.

Syria i wspierająca ją politycznie i militarnie Rosja zaprzeczają, że atakują szpitale i ośrodki zdrowia. Twierdzą, że atakują wyłącznie pozycje antyrządowych bojowników. Jednocześnie oskarżają rebeliantów, że używają jako żywych tarcz cywilów umieszczonych w „tak zwanych szpitalach”. Twierdzą też, że na opanowanych przez rebeliantów terenach szpitale nie są prawidłowo oznaczone.

Kraje zachodnie i obrońcy praw człowieka twierdzą, że Syria i Rosja świadomie atakują szpitale i inne cywilne cele, by zastraszyć rebeliantów i miejscową ludność.

PAP/RIRM

drukuj