Syria: Wznowiono ewakuację wschodniego Aleppo

Autobusy z rebeliantami ze wschodniego Aleppo i ich rodzinami wyjechały w niedzielę z ostatnich kontrolowanych przez bojowników części tego syryjskiego miasta. Wznowienie ewakuacji umożliwiło porozumienie między rebeliantami a siłami prorządowymi.

Siły prorządowe zgodziły się na ewakuację wschodniego Aleppo w zamian za ewakuację dwóch szyickich miejscowości oblężonych przez rebeliantów w prowincji Idlib: Al-Fuaa i Kefraja. Ewakuowani mają zostać też ludzie z miejscowości Zabadani i Madaja, które leżą w prowincji Damaszek i są otoczone przez siły reżimu.

Operacja ewakuacji ludzi z Aleppo, którą rozpoczęto w czwartek, została zawieszona w piątek. Powodem były spory dotyczące liczby osób, które miały opuścić miejscowości Al-Fuaa i Kefraja.

Syryjska telewizja państwowa podała w niedzielę, że autobusy zaczęły wyjeżdżać ze wschodniego Aleppo. Ok. 15 tys. osób zebrało się na placu w tej części miasta, by czekać na autobusy. Wiele ludzi spędziło noc na ulicach, w minusowych temperaturach.

Tuż po ogłoszeniu porozumienia niektóre autobusy i pojazdy Czerwonego Półksiężyca dotarły do bram Al-Fuaa i Kefrai, zamieszkanych głównie przez szyitów – podała telewizja al-Manar, sprzymierzona z libańskim Hezbollahiem, będącym sojusznikiem Damaszku.

Jednak w drodze do tych miejscowości pięć autobusów zostało zaatakowanych i podpalonych – twierdzą Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka i syryjskie media państwowe.

Syryjskie media państwowe podały, że za atakiem stali „uzbrojeni terroryści”, jak nazywają one rebeliantów walczących z siłami prezydenta Baszara el-Asada. Według prorządowych mediów ataku dokonała organizacja dżihadystyczna Dżabhat Fatah al-Szam, zwana dawniej Frontem al-Nusra.

Przedstawiciele rebeliantów twierdzą, że za atakiem stał rozgniewany tłum, być może wraz z siłami prorządowymi.

Jak pisze agencja Reutera, chaos wokół ewakuacji wschodniego Aleppo odzwierciedla złożoność wojny domowej w Syrii, w której bierze udział wiele grup zbrojnych i gdzie ścierają się zagraniczne interesy różnych światowych graczy.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl