fot. PAP/EPA

Syria/Media: samoloty koalicji zaatakowały pozycje syryjskiej armii

Samoloty dowodzonej przez USA koalicji zaatakowały pozycje syryjskiej armii w pobliżu ostatniego obszaru kontrolowanego przez dżihadystyczne tzw. Państwo Islamskie (ISIS) na wschód od Eufratu – podały w niedzielę syryjskie media państwowe, powołując się na źródła wojskowe.

W wyniku ataku, do którego doszło w sobotę późnym wieczorem, rannych zostało dwóch żołnierzy i zniszczone zostało działo.

„Samolot koalicji zaatakował dzisiaj wieczorem jedną z formacji syryjskiej armii działającej w okolicy miasta Abu Kamal w południowo-wschodniej części muhafazy (prowincji) Dajr az-Zaur” – podała państwowa agencja informacyjna SANA.

Agencja Reutera nie uzyskała komentarza sił koalicyjnych w tej sprawie. W przeszłości koalicja zaprzeczała jakoby uderzała w syryjskie cele wojskowe na tym obszarze.

Tzw. Państwo Islamskie kontroluje obecnie zaledwie kilka wsi w Syrii. ISIS utraciło w 2017 r. prawie całość opanowanych w 2014 r. terenów w wyniku dwóch konkurencyjnych ofensyw: jednej prowadzonej przez koalicję pod wodzą USA z lokalnymi bojownikami, a drugiej prowadzonej przez syryjską armię i sprzymierzone bojówki wspierane przez Rosję.

Grupa dżihadystów posiada jeszcze obleganą przez armię syryjską enklawę na pustyni w środkowej części Syrii.

PAP/RIRM

drukuj