[TYLKO U NAS] M. Machałek: Zmiana struktury szkół zapobiega zwolnieniom nauczycieli

Zmiana struktury szkół zapobiega zwolnieniom nauczycieli – powiedziała wiceminister edukacji Marzena Machałek. Gość „Polskiego punktu widzenia” na antenie TV Trwam odniosła się do informacji Związku Nauczycielstwa Polskiego, który oszacował, że w związku z reformą ustroju szkolnego, przewidującą m.in. likwidacje gimnazjów, pracę straci ok. 10 tys. nauczycieli.

Wiceszefowa resortu edukacji wskazała, że Polska boryka się z niżem demograficznym, wskutek czego w latach 2007-2015 pracę straciło prawie 47 tys. nauczycieli. Zwróciła też uwagę, że reforma edukacji nie sprzyja zwolnieniom nauczycieli, a wręcz im zapobiega.

– Jest tak, że jak dzieci kończyły szóstą klasę i trafiały do gimnazjum, to w szkole podstawowej były w mniej licznych klasach – natomiast gimnazja to bardziej liczne klasy, więc było ich mniej. Teraz nie pozwalamy na to i w zdecydowanej większości wypadków jest tak, że tak samo liczne klasy idą z klasy szóstej do siódmej. Dlatego też w ciągu dwóch lat będzie zapotrzebowanie na 6 tys. etatów. Ale jeszcze jest inna rzecz, zmieniamy ramowe plany nauczania. W związku z tym ramowe plany nauczania, więcej godzin – to są dodatkowe dwie godziny w przyszłym roku, w następnym cztery godziny. Z tego wynika ponad 4 tys. etatów nauczycielskich, czyli już mamy ponad 10 tys. etatów nauczycielskich – powiedziała pani wiceminister.

Wiceminister Marzena Machałek mówiła też, że informacje dotyczące zmian w zatrudnieniu pojawią na przełomie października i listopada. Przypomniała, że na stronach internetowych MEN jest dostępny informator dla rodziców, gdzie można znaleźć szczegółowe informacje dotyczące reformy edukacji.

Pierwszego września rozpocznie się zmiana struktury szkół – w miejsce obecnie istniejących 6-letnich szkół podstawowych powstaną 8-letnie szkoły podstawowe. Docelowo gimnazja zostaną zlikwidowane. Zasadnicze szkoły zawodowe zostaną z kolei przekształcone w szkoły branżowe pierwszego stopnia.

RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl