fot. Mateusz Marek/Nasz Dziennik

MEN rozpoczyna wdrażanie reformy edukacji

Ministerstwo Edukacji Narodowej rozpoczyna fazę wdrażania reformy edukacji. Pod koniec tygodnia w mediach ruszy akcja informacyjna nt. zmian w oświacie. Wdrażanie reformy będzie wspierał specjalny zespół w MEN. Jego koordynatorem został wiceminister Maciej Kopeć.

Przedstawiciele resortu chcą służyć pomocą rodzicom, nauczycielom, a także samorządowcom. Do końca tygodnia gminy mają otrzymać wzór uchwały projektu dostosowania sieci szkół do nowego ustroju. Samorządy muszą podjąć uchwały do końca marca.

Poseł Marzena Machałek z sejmowej komisji edukacji na antenie TV Trwam zapewniła, że za pomocą uchwał rząd zamknął samorządom furtkę do likwidacji szkół.

– Samorządy będą mogły uporządkować swoją sieć szkół, ale nie likwidować szkoły. Nie da się wykorzystać ustawy wdrażającej o systemie oświaty do tego, żeby likwidować szkoły i do tego, żeby zwalniać nauczycieli. Ja znam takie przypadki, że sieć szkół w niektórych gminach, w niektórych miastach na prawach powiatu od dawna była nieporządkowana. Tam są problemy z finansowaniem edukacji. Niektórzy chcieliby teraz zrzucić (to) na Prawo i Sprawiedliwość, dokonać tych likwidacji i powiedzieć, że my likwidujemy nie dlatego, że nie zrobiliśmy wcześniej pewnych rzeczy, tylko dlatego, że ustawy wprowadza PiS. Nie, takich spraw, oczywiście, nie może być – podkreśliła Marzena Machałek.

Na początku tygodnia prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawy reformujące system edukacji. Zgodnie z nimi wrócą 8-letnie szkoły podstawowe, 4-letnie licea ogólnokształcące i 5-letnie technika. W miejsce zasadniczych szkół zawodowych powstaną dwustopniowe szkoły branżowe. Gimnazja zostaną zlikwidowane. Reforma rozpocznie się 1 września 2017 r.

RIRM

drukuj