fot. PAP/Tomasz Gzell

Rząd proponuje kolejne spotkanie ws. sytuacji w oświacie – w niedzielę o godz. 19.00

W Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” jutro o 19.00 ma odbyć się kolejne spotkanie dotyczące sytuacji w oświacie. Z propozycją wyszła strona rządowa.

Udział w rozmowach zadeklarowały już ZNP i oświatowa „Solidarność”. Forum Związków Zawodowych podaje, że jeszcze nie otrzymało zaproszenia.

Przewodniczący Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” Ryszard Proksa w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja wyraził nadzieję, że jutro pojawi się dodatkowa propozycja ze strony rządu.

– Jeżeli rząd zwołuje takie spotkanie, to może jeszcze jakaś dodatkowa oferta zostanie przedstawiona, a jak nie oferta, to może propozycja jakiejś perspektywy na najbliższe lata. My jako „Solidarność” tego także się domagaliśmy, że jeżeli nie ma wystarczającej kwoty, jakiej wymaga nasz postulat, to chcielibyśmy otrzymać jakieś zapewnienia na przyszłe lata – wskazał Ryszard Proksa.

Rządowe propozycje dla nauczycieli to w sumie prawie 15 proc. podwyżki w 2019 r. oraz zmniejszenie biurokracji. W piątek rząd przedstawił także nowy kontrakt społeczny dla grupy zawodowej nauczycieli, obejmujący podwyżki i zmianę warunków pracy.

ZNP i FZZ oceniły jednak, że te propozycje nie dają podstaw do odwołania strajku nauczycieli szykowanego na poniedziałek. Zdaniem oświatowej „Solidarności” piątkowe propozycje oznaczają zwolnienia nauczycieli.

RIRM

drukuj