Rząd przygotował projekty chroniące rodzinę i dzieci

Rząd przygotował dwa projekty ustaw, które mają chronić najmłodszych. Jeden ma zapobiegać odbieraniu dzieci rodzicom ze względu na ubóstwo, drugi chronić je przed pedofilią. Rada Ministrów zajmie się nimi na najbliższym posiedzeniu Sejmu.

Na konferencji prasowej premier Beata Szydło powiedziała, że to realizacja obietnic wyborczych i działania, które mają wzmocnić bezpieczeństwo polskich rodzin.

– Te dwa projekty ustaw są początkiem programu ochrony polskiej rodziny i polskich dzieci, który chcemy realizować. Ten program będzie realizowany w ramach tych wszystkich prac, które podjęliśmy już w polskim rządzie, aby wzmacniać i wspierać polską rodzinę, aby budować dobre relacje rodzinne, ale też chronić rodzinę przed patologiami i dawać wsparcie ekonomiczne tam, gdzie jest ono potrzebne. To jest jedno z najważniejszych zadań rządu Prawa i Sprawiedliwości – podkreśliła premier Beata Szydło.   

Projekty wyszły z Ministerstwa Sprawiedliwości. Na konferencji mówił o nich również szef resortu Zbigniew Ziobro. Zapowiedział, że państwo będzie wzmacniać instytucje rodziny i jej pomagać.  Odebranie dziecka ma być jedynie  ostatecznością.

– Projekt wprowadza bardzo klarowną i jasną przesłankę, która nie pozwoli na orzekanie możliwości odbierania dzieci rodzinom wyłącznie w oparciu o jedyną przesłankę, czyli trudną sytuację materialną, ekonomiczną, bytową rodziny. Państwo ma pomagać, a nie odbierać. Nie ma pogłębiać patologii, ale ma starać się rozwiązać ten problem i temu służą inne działania pani premier i rządu, którym kieruje. Dodam, że wprowadzamy również tam inne zapisy, które mają jasno wskazać, wyznaczyć pewną drogę sądom rodzinnym i opiekuńczym, by w pierwszej kolejności starały się użyć wszelkich środków, które są w ich dyspozycji, aby skłonić rodzinę do poprawy funkcjonowania –  zaznaczył Zbigniew Ziobro.

Drugi projekt ma uniemożliwić pedofilom, którzy wychodzą na wolność, łatwy dostęp do najmłodszych. Ustawa pozwoli każdej instytucji zajmującej się bądź działającej wśród dzieci na sprawdzanie w specjalnym rejestrze, czy osoba, którą będzie chciała zatrudnić, nie była karana za pedofilię.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl