Gdańsk i Katowice ubiegają się o organizację COP24

Dwa miasta – Gdańsk i Katowice – ubiegają się o organizację 24. Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu. Ostateczną decyzję o wyborze gospodarza podejmie sekretariat konwencji klimatycznej przy współudziale polskiego resortu środowiska.

Decyzja o organizacji przez Polskę 24. Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu zapadła na ubiegłorocznym szczycie w Marrakeszu. To nie tylko wielki sukces, ale i wielka odpowiedzialność.

– Sekretariat konwencji klimatycznej będzie podejmował decyzję przy współudziale Ministerstwa Środowiska, które miasto zostanie wybrane na gospodarza. Mówię zupełnie szczerze, że oba miasta są dobrze przygotowane i od tej strony nie mamy się czego wstydzić- wskazuje PawełSałek, wiceminister środowiska.

Tymczasem wciąż zauważalna jest wyraźna sprzeczność postanowień konferencji stron konwencji klimatycznej z polityką wytyczaną przez Unię Europejską.

– Porozumienie Paryskie dotyczy całego świata, a nie Unii Europejskiej, a Unia Europejska powinna się dostosować do Porozumienia Paryskiego, o ile chce uczestniczyć w tym procesie, o ile chce uczestniczyć w procesie polityki klimatycznej na bazie konwencji klimatycznej – komentuje prof. Jan Szyszko, minister środowiska.

Unia Europejska – jak wskazuje prof. Jan Szyszko – nie respektuje postanowień Porozumienia Paryskiego, które sama przecież ratyfikowała. Ogranicza się tylko do redukcji emisji, odrzucając m.in. ogromną rolę lasów, wychwytujących dwutlenek węgla z atmosfery.

Osobą, która od lat skutecznie zabiega o realizację ustaleń ONZ przez kraje Unii Europejskiej, jest minister Jan Szyszko – przekonuje Dariusz Sobków.

– Jego sukces od kilkunastu lat polega na tym, że on łączy, bo już był przewodniczącym konferencji klimatycznej ONZ, on łączy ustalenia ONZ z ustaleniami Unii Europejskiej. Można się tylko cieszyć, że właściwy człowiek jest na właściwym miejscu w tym momencie – podkreśla Dariusz Sobków.

24.konwencja stron ma wytyczyć politykę klimatyczną zrównoważonego rozwoju po roku 2020. Szczyt będzie zatem okazją do promocji polskiej myśli w zakresie redukcji dwutlenku węgla w atmosferze. Do polskich propozycji na realizację Porozumienia Paryskiego należą m.in.: leśne gospodarstwa węglowe czy bezodpadowa energetyka węglowa.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl