fot. PAP/Andrzej Grygiel

Katowice. Odsłonięto tablicę upamiętniającą ofiary katastrofy smoleńskiej

Tablicę upamiętniającą 96 ofiar katastrofy samolotu pod Smoleńskiem z 10 kwietnia 2010 r. odsłonięto w Kościele Garnizonowym w Katowicach. Szczególnie upamiętniono prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz katowiczan – Krystynę Bochenek i Sławomira Skrzypka.

„Pamięci 96 ofiar katastrofy lotniczej w dniu 10 kwietnia 2010 r. pod Smoleńskiem, w której zginęli wszyscy członkowie delegacji na czele z prezydentem RP Lechem Kaczyńskim. W delegacji uczestniczyli katowiczanie wicemarszałek Senatu RP Krystyna Bochenek i prezes Narodowego Banku Polskiego Sławomir Skrzypek. Prezydent Miasta Katowice, Katowice, 2017 r.” – głosi treść tablicy.

Przed Mszą św. w uroczystej, wojskowej oprawie, uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty przed mieszczącym się naprzeciw świątyni Pomnikiem Ofiar Katynia. Sławomir Skrzypek wychowywał się w pobliskiej kamienicy. Również Krystyna Bochenek dorastała w śródmieściu Katowic.

Krystyna Bochenek (1953-2010) była cenioną dziennikarką Polskiego Radia Katowice, a później wicemarszałkiem Senatu. Zasłynęła z akcji i inicjatyw społecznych promujących m.in. zdrowie i piękną polszczyznę. Była pomysłodawczynią Ogólnopolskiego Dyktanda, imieninowych zjazdów Krystyn i inicjatorką gali Ambasador Polszczyzny. Od 2011 r. działa założona przez córkę dziennikarki fundacja im. Krystyny Bochenek, która wspiera inicjatywy kontynuowane przez jej współpracowników, współorganizując je lub udzielając im patronatów. Od kilku lat współorganizuje też Ogólnopolski Konkurs Dziennikarski im. Krystyny Bochenek; jego szóstą już edycję rozstrzygnięto w piątek w Katowicach.

Sławomir Skrzypek (1963-2010) był prezesem NBP od 2007 r. Był absolwentem m.in. Politechniki Śląskiej w Gliwicach, magistrem nauk ekonomicznych Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. W latach 1993-1997 był zatrudniony w Najwyższej Izbie Kontroli. W latach 1997-2000 sprawował funkcję zastępcy prezesa zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, a latach 2002-2005 był zastępcą prezydenta Warszawy, odpowiedzialnym m.in. za politykę finansową, inwestycje i nadzór właścicielski.

PAP/RIRM

drukuj