fot. PAP/Andrzej Grygiel

Bolid studentów Politechniki Śląskiej wygrał zawody w Hiszpanii

Bolid SW-02 Quarado – napędzany elektrycznie pojazd wyścigowy, zaprojektowany przez studentów Politechniki Śląskiej w Gliwicach – zwyciężył w zakończonych niedawno w Hiszpanii zawodach Formula Student Andorra.

Jak poinformowano podczas piątkowej konferencji prasowej w Gliwicach, załoga bolidu SW-02 Quarado zajęła pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej tych zawodów, co jest pierwszym tak dużym sukcesem załogi Politechniki Śląskiej.

Formula Student to międzynarodowa seria zawodów zespołów akademickich. Studenci z najlepszych uniwersytetów i politechnik z całego świata przez rok projektują, konstruują i budują bolid wyścigowy, aby po fazie testów ścigać się na największych i najsłynniejszych torach wyścigowych na świecie. Zawody Formula Student Andorra organizowane są na torze Parcmotor Castellolí w Hiszpanii, w pobliżu Barcelony. Długość toru wyścigowego wynosi 4113 m.

Opiekun Studenckiego Koła Naukowego PolSl Racing dr hab. inż. Mirosław Szczepanik ocenił w piątek, że jego podopieczni odnieśli zasłużone zwycięstwo, które jest efektem ciągłego rozwoju oraz ciężkiej pracy całego zespołu.

„Zastosowane w Quarado przemyślane, innowacyjne rozwiązania młodych inżynierów Politechniki Śląskiej przyniosły oczekiwane rezultaty. Mam nadzieję, że nasze osiągnięcia przyciągną uwagę sponsorów, umożliwiając dalsze postępy i budowę coraz lepszych pojazdów tym bardziej, że najbliższe plany ukierunkowane są głównie na elektromobilność” – powiedział.

Poprzednikiem Quarado był pojazd SW-01. W stosunku do pierwowzoru w Quarado konstruktorzy znacząco poprawili osiągi – moc silnika zwiększono z 75 do 95 KM i zmniejszono masę o 60 kg, co przełożyło się na lepsze przyspieszenie – osiąga prędkość 100 km/h w 3,5 sekundy. SW-01 robił to o sekundę wolniej. Quarado waży 220 kg, jako napęd służą akumulatory litowo-jonowe.

„Doświadczenie zdobyte przy poprzednich zmaganiach oraz skrupulatna kontrola pozwoliła na zaprezentowanie SW-02 Quarado od najlepszej strony. Na zawodach w Castellolii udało nam się zdobyć pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej, jednocześnie uzyskując wyróżnienia w kategorii Best Smart Solution oraz Best Body&Brake Design. Uczestnictwo w międzynarodowych zawodach Formula Student jest najlepszym poligonem doświadczalnym dla studentów” – powiedział lider zespołu PolSl Racing inż. Maciej Marzec.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl