Hiszpania: beatyfikacja trzech sióstr ze zgromadzenia św. Józefa z Girony

W katedrze w Gironie odbyły się wczoraj uroczystości beatyfikacyjne trzech męczenniczek ze zgromadzenia Sióstr św. Józefa z Girony. Fidela Oller Angelats, Josefa Monrabal Montaner i Facunda Margenat Roura zginęły za wiarę podczas prześladowania religijnego, jakie miało miejsce w Hiszpanii w 1936 r.

Mszy beatyfikacyjnej przewodniczy ks. kard. Angelo Amato, a uczestniczyli w niej wszyscy biskupi z Katalonii oraz z innych hiszpańskich diecezji, a także przedstawiciele władz regionalnych. Nowe błogosławione, które do końca opiekowały się chorymi, zostały zamordowane tylko, dlatego, że były zakonnicami. Siostry Fidela i Josefa zginęły 29 sierpnia 1936 r. w miejscowości Gandía koło Walencji. Natomiast siostra Facunda poniosła męczeńską śmierć w Barcelonie. Ks. kard. Amato podkreślił w homilii ich wielkie poświęcenie dla chorych, pokorę i wiarę w Jezusa Chrystusa, której się nie wyrzekły pomimo niebezpieczeństwa śmierci.

Zebrana taca została przeznaczona na pomoc dla ofiar prześladowania religijnego w Syrii oraz kryzysu imigracyjnego, jaki ma miejsce na Morzu Śródziemnym.

Zgromadzenie Sióstr św. Józefa z Girony powstało w 1870 r. Siostry pracują przede wszystkim w służbie zdrowia oraz w rezydencjach dla starców. Opiekują się ludźmi chorymi, osobami w podeszłym wieku, szczególnie biednymi i samotnymi, oraz zepchniętymi na margines społeczny. Zgromadzenie obecne jest w Europie, Ameryce Łacińskiej i Afryce.

o. Marek Raczkiewicz CSsR/RIRM

drukuj