Madryt: architektura sakralna dla niewidomych

Muzeum Tyflologiczne w Madrycie otworzyło specjalną wystawę religijną dla osób niewidomych. Mogą dotknąć np. makiet katedry w Santiago de Composteli czy Jerozolimy. Pierwsze wrażenia są bardzo pozytywne.

Madryckie muzeum, które należy do Krajowej Organizacji Hiszpańskich Niewidomych ONCE przygotowało szereg makiet znanych świątyń jak np. katedry w Burgos i Santiago de Composteli, bazylika Swiętej Rodziny (Sagrada Familia) w Barcelonie czy Swięta Zofia w Istambule, a także całych miast jak Jerozolima i Toledo. Osoby niewidome mogą zobaczyć te zabytki poprzez dotyk. Aby doświadczenie było jak najbardziej realne, do wykonania  makiet użyto takich samych lub podobnych materiałów, z jakich są oryginały.

“Fakt, że osoba niewidoma może zobaczyć katedrę czy inną budowlę jest czymś niezwykłym” mówi Ignacio Segura, przewodniczący Konfederacji Niewidomych Katolików (Confederación de Ciegos Católicos CECO). “Mieć makietę przed sobą oznacza dla nas bardzo dużo, ponieważ możemy dotknąć i wdychać tę samą historię, jaką Kościół zostawił na przestrzeni wieków. Nie chodzi tylko o dotknięcie makiety Ziemi Swiętej, ale o zdanie sobie sprawy z tego, że Kościół przez 20 wieków kształtował kulturę świata. Ponadto oprócz kultury ważny jest też wymiar duchowy”, podkreśla Ignacio Segura.

o. Marek Raczkiwicz CSsR – Hiszpania

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl