Jan XXIII i Jan Paweł II a Hiszpania

Z okazji kanonizacji Jana XXIII i Jana Pawła II w wielu parafiach zorganizowano czuwania modlitewne. Obu Papieży łączy nie tylko wielka miłość do Chrystusa, Kościoła i człowieka, ale także do Hiszpanii, do jej kultury i duchowości.

Abp Angelo Roncalii, przyszły Jan XXIII, odwiedził po raz pierwszy Hiszpanię w kwietniu 1950 r. w drodze powrotnej z Algierii. Jako nuncjusz apostolski we Francji był odpowiedzialny za Afrykę Północną. Granicę przekroczył w Algeciras i samochodem odwiedził m. in. Kordobę, Granadę, Sewillę, Toledo i Madryt. Choć podróż była szybka swoją osobowością podbił już wówczas serca Hiszpanów.

Po raz drugi, już jako patriarcha Wenecji, wrócił cztery lata później (1954 r.), aby przejść szlakiem Jakuba Apostoła z okazji Świętego Roku Kompostelańskiego. Odwiedził wówczas Lojolę, Javier oraz słynny jezuicki uniwersytet w miejscowości Comillas w prowincji Santander (dzisiaj w Madrycie). 22 lipca wieczorem dotarł do sanktuarium Apostoła Jakuba. W drodze powrotnej odwiedził Salamankę, modlił się przy relikwiach św. Teresy w Alba de Tormes oraz w sanktuariach maryjnych Matki Bożej Pilar w Saragossie i Montserrat w Katalonii.

W pamięci Hiszpanów utkwił jego uśmiech, dobroduszność, humor oraz zamiłowanie do hiszpańskiej kultury i gastronomii.Jan Paweł II odwiedził Hiszpanię pięciokrotnie (1982, 1984, 1989, 1993, 2003). W 1982 r. odbył swoją pierwszą i najdłuższą wizytę, która przeszła do historii. Hiszpania przeżywała wówczas trudny okres przechodzenia do demokracji. Papież podbił serca Hiszpanów, a żywe i bezpośrednie spotkanie z młodzieżą na madryckim stadionie Realu Madryt było czymś wyjątkowym i niezapomnianym.

W 1989 r. Jan Paweł II przybył do Santiago de Composteli na IV ŚDM. Ostatnia wizyta w 2003 r. trwała zaledwie dwa dni. Spotkał się wówczas z milionem młodych ludzi w Cuatro Vientos. Dla większości Hiszpanów niedzielna kanonizacja kojarzy się z Janem Pawłem II. Tego papieża znali i kochali, lubili jego hiszpański akcent, cenili znajomość ich literatury i mistyków, pragnęli jego człowieczeństwa i naśladowali w wierze i modlitwie. W pamięci na zawsze pozostanie tak znane wołanie: “Juan Pablo II, te quiere todo el mundo” (Janie Pawle II, kocha cię cały świat).

o. Marek Raczkiewicz CSsR, Madryt 

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl