fot. Monika Bilska

[TYLKO U NAS] Ks. prof. P. Bortkiewicz: W  ostatnim czasie widać odrodzenie kobiet prawdziwie świadomych swojej godności

Z postawą nieobecności ojca wiązała się coraz bardziej milcząca i gasnąca wręcz obecność mężczyzn w życiu Kościoła, ostatecznie przeradzająca się w nieobecność, która miała być zastąpiona promocją kobiety. To była promocja feministyczna, która doprowadziła kobietę do utraty kobiecości. Jednak w ostatnim czasie widać odrodzenie kobiet prawdziwie świadomych swojej godności. Ich piękno kontrastuje z obliczem feministek. Ten kontrast powinien do nas przemawiać – powiedział ks. prof. Paweł Bortkiewicz, etyk, w felietonie „Myśląc Ojczyzna” na antenie TV Trwam.

Ks. prof. Paweł Bortkiewicz nawiązał do IV przykazania Bożego w oparciu o interpretację dokonaną przez Jana Pawła II.

– Kiedy wracamy do IV przykazania [Czcij ojca swego i matkę swoją] papież Jan Paweł II wbrew pewnym schematom akcentował w tym przykazaniu odpowiedzialność rodziców. Nie tyle powinność dzieci do szacunku wobec rodziców, ile odpowiedzialność rodziców (…). Papież akcentował odpowiedzialność rodziców, ucząc: Chcesz zasługiwać na cześć i szacunek, okaż się godnym tej czci i tego szacunku. Św. Jan Paweł II mówił: „Słowa czwartego przykazania skierowane są do dzieci, do synów i córek. Mówią czcij ojca i matkę. Słowa te z równą jednak siłą odnoszą się do rodziców. Pamiętaj, abyś prawdziwie zasługiwał na tę cześć. Bądź godny imienia ojca, bądź godna imienia matki!” – kapłan przywołał słowa Największego z Rodu Słowin.

Ksiądz zwrócił uwagę jak zdewaluowana została wartość ojcostwa i macierzyństwa.

– Zastanówmy się, jak bardzo zdewaluowana została w ostatnich latach wartość ojcostwa. Najpierw ojcostwo i rola ojca, który stał się wielkim nieobecnym w domu, ale także w życiu rodzinnym. Z postawą nieobecności ojca wiązała się coraz bardziej milcząca i gasnąca wręcz obecność mężczyzn w życiu Kościoła, ostatecznie przeradzająca się w nieobecność, która miała być zastąpiona promocją kobiety. To była promocja feministyczna, która doprowadziła kobietę do utraty kobiecości. […] Promocja ta usiłowała zabrać kobiecie macierzyństwo zarówno fizyczne, jak i duchowe. To był proces, który trwa – powiedział.

Jednak nie można nie dostrzec, że w ostatnich latach ojcostwo i macierzyństwo zaczynają się odradzać.

– Myślę, że w ostatnich latach w niektórych kręgach zaczęła się odradzać w sposób emblematyczny obecność mężczyzn i ojców w Kościele. […] W tym samym czasie widać odrodzenie kobiet prawdziwie świadomych swojej godności, rozpoznających godność powołania życiowego. Widać piękno tych kobiet, które promieniują pięknem płynącym z oblicza najpiękniejszej z kobiet – Maryi. A przy okazji to piękno kontrastuje z obliczem feministek. Ten kontrast powinien do nas przemawiać – podkreślił ks. prof. Paweł Bortkiewicz.

radiomaryja.pl

 

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl