fot. PAP/Tytus Żmijewski

Ks. prof. P. Bortkiewicz TChr: Mijający rok był niestety kolejnym rokiem ataków na św. Jana Pawła II. To kolejny rok trwających działań o charakterze prześladowań katolików

Mijający rok był niestety w wymiarze Polski kolejnym rokiem ataków, paszkwili na św. Jana Pawła II, brukania jego pamięci. To jest próba zabierania nam dziedzictwa, które stanowi nie tylko naszą pamięć, ale dosłownie stanowi naszą tożsamość. Na tym tle warto zauważyć, także w skali Polski, kolejny rok trwających działań o charakterze prześladowań religijnych osób wierzących, katolików. To jest już ósmy rok bardzo zauważalnej skali prześladowań, wyrażającej się w różnych postaciach dewastacji, aktów agresji na obiekty kultu, na osoby duchowne – zauważył ks. prof. Paweł Bortkiewicz TChr, bioetyk, w sobotnich „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Podczas sobotniej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja ks. prof. Paweł Bortkiewicz TChr starał się podsumować najważniejsze wydarzenia w Kościele katolickim w mijającym roku i podkreślić ich znaczenie dla wyznawców Chrystusa.

Rozpoczął od beatyfikacji Rodziny Ulmów w Markowej, która miała miejsce 10 września. Józef, Wiktoria i siedmioro ich dzieci zginęli w czasie II wojny światowej z rąk Niemców za pomoc Żydom. [czytaj więcej]

 

 

– Beatyfikacja Rodziny Ulmów w Markowej – dla mnie to wydarzenie jest najjaśniejszym promieniem wydarzeń Kościoła w mijającym roku. Mieliśmy do czynienia z historycznym wydarzeniem beatyfikacji całej rodziny, w tym także dziecka jeszcze nienarodzonego, przychodzącego na świat. To jest oczywiście wydarzenie bez precedensu, które ukazuje siłę rodziny, jej piękno i wartość. Ukazuje także wartość życia ludzkiego od momentu poczęcia. Ukazuje też wartość pracy ludzkiej i dążenie do świętości drogą codzienności. Trzeba wciąż podkreślać, że heroizm Ulmów wyrastał z ich codzienności życia. Słynna Biblia Ulmów z zaznaczoną przypowieścią o miłosiernym Samarytaninie, w której na marginesie zostało napisane słowo „tak”. (…) To słowo było wyrazem ich aprobaty, afirmacji dla Słowa Bożego – podkreślał bioetyk.

Chrystusowiec w swoim podsumowaniu zwrócił uwagę na nieustające ataki wobec osoby św. Jana Pawła II, a także na ciągłe próby prześladowania chrześcijan w Polsce.

– Mijający rok był niestety w wymiarze Polski kolejnym rokiem ataków, paszkwili na św. Jana Pawła II, brukania jego pamięci. (…) To jest próba zabierania nam dziedzictwa, które stanowi nie tylko naszą pamięć, ale dosłownie stanowi naszą tożsamość. Na tym tle warto zauważyć, także w skali Polski, kolejny rok trwających działań o charakterze prześladowań religijnych osób wierzących, katolików. To jest już ósmy rok bardzo zauważalnej skali prześladowań, wyrażającej się w różnych postaciach dewastacji, aktów agresji na obiekty kultu, na osoby duchowne – wskazywał ks. prof. Paweł Bortkiewicz.

Zdaniem wykładowcy akademickiego najlepszą odpowiedzią na ataki wobec katolików oraz osób duchownych w Polsce jest otwarcie Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II w Toruniu, które miało miejsce w październiku.

– Formą odpowiedzi na te działania było październikowe otwarcie Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II. Wiemy, że to nie jest otwarcie ekspozycji muzealnej, ale obiektu muzealnego, który jeszcze czeka na pełną realizację swojej wystawy. To jest znak, że w obliczu tych ataków, aktów agresji, które próbują nam przypisać winy niepopełnione, próbują szkalować chrześcijaństwo, my mamy prawo do tego, aby mówić nie tylko o pięknie i mocy chrześcijaństwa. Mamy prawo, aby również mówić o tym, że chrześcijaństwo odgrywało, odgrywa i powinno odgrywać centralną, znaczącą rolę w kształtowaniu dziejów i tożsamości naszego narodu – podkreślał rozmówca Radia Maryja.

Ks. prof. Paweł Bortkiewicz nawiązał także do deklaracji „Fiducia supplicans”, którą ogłosiła pod koniec roku Dykasteria Nauki Wiary. Przedstawiono w niej stanowisko, zgodnie z którym dopuszcza się błogosławieństwa par „w sytuacji nieregularnej i tej samej płci”, ale poza jakimkolwiek rytuałem czy imitacją sakramentu małżeństwa.

– Ten temat zaczął się w okresie jesiennym, kiedy kilku kardynałów napisało do Ojca Świętego z prośbą o wyjaśnienie wątpliwości dotyczących osób żyjących w związkach homoseksualnych, problemu błogosławienia tych związków i ostatecznie uznania, czy homoseksualizm pozostaje nadal czynem wewnętrznie złym, czy też może w jakiś sposób zostać uznany (…) za czyn dobry. (…) „Fiducia supplicans” przyzwala na błogosławieństwo m.in. par homoseksualnych. (…) Niestety dokument budzi bardzo wiele zastrzeżeń, kontrowersji – z tego tytułu, że jest bardzo niejednoznaczny. Powoduje możliwości różnych interpretacji. To sprawia, że pojawiło się wokół tego dokumentu i będzie się pojawiało bardzo wiele zróżnicowanych wypowiedzi. (…) Zwracam uwagę na sam fakt rozgorzałego sporu teologicznego, który toczy się wokół tego dokumentu – mówił wykładowca akademicki.

Całą rozmowę z ks. prof. Pawłem Bortkiewiczem TChr w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [tutaj].

 

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl