fot. Monika Bilska

[TYLKO U NAS] Ks. prof. P. Bortkiewicz TChr: Gdybyśmy kierowali się wyłącznie wolnością ekspresji słowa czy gestu, to mielibyśmy anarchię

Wolność nigdy nie jest nieograniczona, musi być podporządkowana dobru i prawdzie. Gdybyśmy kierowali się wyłącznie wolnością ekspresji słowa czy jakiegoś gestu, to mielibyśmy anarchię, sytuację nieustających konfliktów. Wolność musi być regulowana – mówił ks. prof. Paweł Bortkiewicz TChr, bioetyk, wykładowca akademicki, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Muzeum w Brukseli odpowiedziało europosłom, w sprawie plakatu z Matką Boską w sześciokolorowej para tęczowej aureoli i tłumaczyło, że chodzi tutaj o rozważania nad wolnością wypowiedzi.

W tym wypadku zauważmy, że tzw. wolność dotyczy wizerunku, który ma charakter symbolu narodowego, a po drugie dotyczy znaku ikony, która jest przedmiotem kultu religijnego. Jedno i drugie podlega szczególnej ochronie. (…) Mamy prawo domagać się szacunku do naszego symbolu, który ma charakter narodowy i religijny – zwrócił uwagę ks. prof. Paweł Bortkiewicz TChr.

Sprofanowany obraz Matki Boski Częstochowskiej jest częścią wystawy. Dom Historii Europejskiej w liście do europosłów tłumaczył między innymi „wybór ten jest wynikiem szeroko zakrojonych badań prowadzonych przez niezależnych akademicko historyków i kuratorów oraz szerokich dyskusji i recenzji naukowych z Komitetem Naukowym złożonym z uznanych historyków z całej Europy”

– Jeżeli ktoś pisze bajki z „mchu i paproci” i publikuje w prestiżowym czasopiśmie, to nie można się dziwić, że później na takich akademików można się powoływać przy uzasadnianiu obrazoburczych czy wręcz bluźnierczych opinii. Posługiwanie się argumentem z autorytetu w tym wypadku dyskredytuje autorytet i pokazuje, jak bardzo daleko zostaliśmy odwarstwieni w naszej kulturze życia społecznego, politycznego od wartości rozumu i prawdy – tłumaczył bioetyk.

Dom Historii Europejskiej to muzeum w Brukseli, powstałe z inicjatywy Parlamentu Europejskiego otwarte 6 maja 2017 roku. Od samego początku, nawet w Parlamencie Europejskim, trwała debata czy jest to dom historii, czy dom ideologii. Ma przedstawiać całą historię europejskiej świadomości od antycznego mitu Europy, poprzez XIX wiek, wojny światowe, aż po współczesność.

Proporcje przedstawiania wybitnych postaci i historii w domu europejskim są karykaturalne. Nie ma Emmanuela Kanta, bardzo skromnie potraktowany jest Arystoteles, na którym przecież zbudowana jest nasza filozofia. Przemilczany jest święty Tomasz. Jeżeli chodzi o wiek XX, to wpływ katolicyzmu jest zmarginalizowany – komentował.

W Domu Historii Europejskiej są marksiści, ale nie ma Emmanuela Kanta. Tak samo jest informacja o nazizmie i hitleryzmie, natomiast nie ma nic o komunizmie czy hitleryzmie. Pominięto także wielki głód ukraiński, a także wiele innych.

– Mamy do czynienia z prezentacją Marksa. Kant jest filozofem oświeceniowym, zasługującym na szacunek. Był to człowiek, który, wierząc w potęgę rozumu, budował system, z którym należy się liczyć. Niekoniecznie musimy się zgadzać i się identyfikować. Imperatyw kategoryczny Kanta, którego jedno z brzmień mówi że „postępuj zawsze tak, abyś człowieczeństwa zarówno w sobie, jak i w każdym innym, używał zawsze jako celu, a nie jako środka”. Zdecydowanie lepiej brzmi, niż zasada marksistowska, która mówi „jednostka zerem, jednostka niczym”. Autoprezentacja domu Europy jest żenująca dla twórców i dla tych, którzy pozwalają, żeby ten dom funkcjonował – tłumaczył gość Radia Maryja.

Całą audycję z „Aktualności dnia” z udziałem ks. prof. Pawła Bortkiewicz TChr można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl