[TYLKO U NAS] Ks. prof. P. Bortkiewicz: Papież Paweł VI nie uległ naciskom na liberalizację w podejściu do miłości małżeńskiej

Trzeba pamiętać, że ta encyklika powinna zostać rozumiana przez pryzmat encykliki „Veritatis splendor” Jana Pawła II. Dyskutujemy tu na temat miłości małżeńskiej, kształtu ludzkiej miłości i relacji człowieka. Jest rzeczą niezwykle istotną, by nie patrzeć na to przez pryzmat marginaliów, ale rzeczy naprawdę ważnych – powiedział w „Aktualnościach Dnia” na antenie Radia Maryja ks. prof. Paweł Bortkiewicz. Odniósł się w ten sposób do encykliki „Humanae Vitae” autorstwa Pawła VI.

Dokładnie dzisiaj mija 50 lat od wydania przez papieża Pawła VI encykliki „Humanae Vitae”. Był to przełomowy dokument w nauczaniu Kościoła. W szczególności dotyczył on bioetyki.

– Okoliczności powstania encykliki są bardzo ciekawe, wręcz wyjątkowe. Najkrócej rzecz ujmując: geneza tego dokumenty sięga 1963 roku. To czasy szerzącego się poglądu ostrzegającego przed przeludnieniem ziemi. Rodziły się wówczas silne tendencje, by to zjawisko hamować przede wszystkim za pomocą aborcji. Oczekiwano od Kościoła liberalizacji podejścia w temacie antykoncepcji. Papież nie uległ jednak naciskom – wyjaśnił ksiądz profesor.

Publikacja tej encykliki wywołała mieszane uczucia, nawet w Kościele, a szczególnie w Europie Zachodniej.

– Ten dokument był bardzo nieprzychylnie przyjęty w wielu środowiskach Kościoła, szczególnie na Zachodzie. Podważano autorytet papieża. Proponowano nawet głosowanie w tej sprawie. Atmosfera wokół tego dokumentu nie była pozytywna. Nie był on także odpowiednio propagowany – powiedział ks. prof. Paweł Bortkiewicz.

– Wielka krytyka tego dokumentu sprawiła, że papież Paweł VI nie opublikował już żadnej encykliki – wskazał.

Encykliki tej nie należy jednak odbierać jedynie przez pryzmat potępienia przez Kościół aborcji czy braku zgody na aborcję. Trzeba patrzeć na nią z perspektywy relacji i miłości ludzkiej.

– Co jakiś czas od 50 lat przeżywamy żywość dyskusji wokół tego dokumentu. Nie ma chyba drugiego takiego z XX wieku, który niósłby za sobą taką dyskusję. Trzeba pamiętać, że ta encyklika powinna zostać rozumiana przez pryzmat encykliki „Veritatis splendor” Jana Pawła II. Dyskutujemy tu na temat miłości małżeńskiej, kształtu ludzkiej miłości i relacji człowieka. Jest rzeczą niezwykle istotną, by nie patrzeć na to przez pryzmat marginaliów, ale rzeczy naprawdę ważnych – podkreślił ks. prof. Paweł Bortkiewicz.

Całość „Aktualności dnia” z udziałem ks. prof. Bortkiewicza można odsłuchać [tutaj].

 

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl