fot. episkopat.pl

Mamy nowych błogosławionych!

To pierwsza w historii Kościoła beatyfikacja rodziny. W Markowej na Podkarpaciu do grona błogosławionych została dziś włączona rodzina Ulmów. Józef, Wiktoria i siedmioro ich dzieci zginęli w czasie drugiej wojny światowej z rąk Niemców za pomoc Żydom. 

„Przykazanie nowe daję wam, abyście się wzajemnie miłowali” – to przykazanie było w centrum życia Rodziny Ulmów, którzy heroiczną miłością pokochali swoich bliźnich. Zostali zamordowani przez Niemców, bo otworzyli swój dom dla szukających schronienia Żydów. W niedzielę w obecności dziesiątków tysięcy wiernych, 1200 kapłanów,  6 księży kardynałów i 80 biskupów – Józef i Wiktoria Ulmowie i ich siedmioro dzieci zostało ogłoszonych błogosławionymi.

Dzisiejsza beatyfikacja to opatrznościowy znak czasu i wezwanie do głębokiej troski o wychowanie następnych pokoleń – podkreślał na początku Eucharystii ks. abp Adam Szal, metropolita przemyski.

Ufnie stajemy przy Chrystusowym ołtarzu, aby modlić się o świętość naszych rodzin, apostolski zapał i gorliwość naszego chrześcijańskiego życia, które wsparte Bożą łaską może przemieniać świat. Świętość w codzienności – ta cicha i pokorna – daje nadzieję naszej ojczyźnie i światu, że dobro ostatecznie zwycięży – mówił ks. abp Adam Szal, metropolita przemyski.

To dobro, które jak pokazało nam świadectwo rodziny Ulmów – wypływa z ofiarnej i zdolnej do poświęceń miłości. O szczególnym wyrazie miłości tej wyjątkowej rodziny mówi także list apostolski Ojca Świętego Franciszka, który wpisuje rodzinę Ulmów do grona błogosławionych.

Naszą władzą Apostolską zezwalamy, aby odtąd czcigodni Słudzy Boży Józef i Wiktoria Ulma, małżonkowie wraz z ich siedmiorgiem dzieci, wierni świeccy, męczennicy, którzy jako dobrzy Samarytanie bez lęku złożyli ofiarę ze swojego życia, ze względu na miłość do braci oraz przyjęli do swojego domu tych, którzy cierpieli prześladowanie, obdarzeni byli tytułem błogosławionych – powiedział ks. kard. Marcello Semeraro, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych.

Po odczytaniu Listu Apostolskiego nastąpiło uroczyste odsłonięcie wizerunku nowych błogosławionych.

W asyście rodziny błogosławionych do ołtarza zostały wniesione ich relikwie.

To także wzór miłości małżeńskiej. W świadectwie i męczeństwie Ulmów i ich dzieci odkrywamy na nowo wielkość rodziny, miejsca życia, miłości i płodności – podkreślał w czasie homilii ks. kard. Marcello Semeraro, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych.

To miłość jest sercem naszej dzisiejszej uroczystości – zaznaczył ks. kard. Marcello Semeraro.

Ksiądz kardynał wskazał, że ta beatyfikacja ma bardziej aktualne przesłanie niż kiedykolwiek.

– Chociaż nigdy nie wypowiedziało żadnego słowa, dzisiaj to małe niewinne dziecko, które razem z aniołami i świętymi w raju wyśpiewuje chwałę Bogu w Trójcy Jedynemu, tutaj na ziemi woła do współczesnego świata, aby przyjął, kochał i chronił życie od chwili poczęcia, aż do naturalnej śmierci, zwłaszcza życie bezbronnych i zepchniętych na margines. Ten jego niewinny glos chce wstrząsnąć sumieniem społeczeństwa, w którym szerzą się aborcja, eutanazja i pogarda dla życia, postrzeganego jako ciężar a nie dar – wskazywał ks. kard. Marcello Semeraro, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych.

Przykład życia tej wyjątkowej rodziny jest  znakiem czasu dla nas żyjących w XXI wieku – podkreślał na zakończenie Eucharystii ks. abp Adam Szal. Nowi błogosławieni są dziś dla nas przewodnikami w wierze.

Osiągnęli świętość w zwykłej niczym niewyróżniającej się na tamte czasy codzienności – naznaczonej pożogą wojny, ubóstwa oraz ciągłego lęku o życiowe dziś i niepewne jutro. Mimo wielu trudności obdarzali się miłością małżeńską i rodzicielską – mówił ks. abp Adam Szal, metropolita przemyski.

Siłę i męstwo w trudnych chwilach i wyborach czerpali z nauki Ewangelii i życia sakramentalnego. Stali się oni żywą Ewangelią, realizując powołanie do świętości jako małżonkowie, rodzice, parafianie i chrześcijanie. W ten sposób pokazują nam, że świętość jest osiągalna dla każdego z nas.

– Zainspirowani przykładem rodziny Ulmów poczujmy się dzisiaj zaproszeni wszyscy do świętości w rodzinie i poprzez rodzinę – odkryjmy jej ogromny potencjał w życiu codziennym zdolny przemieniać  umysły i ludzkie serca a w konsekwencji całe społeczeństwa i narody – powiedział ks. abp Adam Szal, metropolita przemyski.

Do naśladowania rodziny Ulmów zachęcał nas także Ojciec Święty Franciszek, który nawiązał do beatyfikacji polskiej rodziny w czasie spotkania z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.

 – Nienawiści i przemocy, które charakteryzowały tamten czas, przeciwstawili miłość ewangeliczną. Ta polska rodzina, która była promieniem światła w mrokach II wojny światowej, niech będzie dla nas wszystkich wzorem do naśladowania w czynieniu dobra, w służbie potrzebujących. Aplauz dla tej rodziny! –  zaznaczył papież.

Za ich przykładem poczujmy się wezwani do tego, by przeciwstawić sile oręża moc miłosierdzia, retoryce przemocy – wytrwałość w modlitwie. Uczyńmy to nade wszystko dla bardzo wielu krajów, które cierpią z powodu wojny. Myślę tutaj szczególnie o tym, byśmy zintensyfikowali modlitwę za udręczoną Ukrainę; są tutaj flagi Ukrainy, ona tak cierpi – mówił Ojciec Święty.

Liturgiczne wspomnienie rodziny Ulmów będziemy obchodzili 7 lipca, w rocznicę zawarcia przez Józefa i Wiktorię sakramentu małżeństwa.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl