17 marca narodowym dniem pamięci Polaków ratujących Żydów? Jest prezydencki projekt w tej sprawie

Do Sejmu ma dziś trafić prezydencki projekt ustawy, aby 17 marca był narodowym dniem pamięci Polaków ratujących Żydów. Prezydent Andrzej Duda poinformował o tym w Pałacu Prezydenckim podczas uroczystości z okazji 75. rocznicy powstania Rady Pomocy Żydom ,,Żegota”.

W trakcie uroczystości zostały również wręczone państwowe odznaczenia dla Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej.

Chciałbym, abyśmy zawsze pamiętali o tych ludziach i tamtych wydarzeniach – mówił prezydent. Jak dodał, Polacy powinni pokazywać o tym prawdę światu.

Dziś, kiedy tę historię w różny sposób próbuje się kształtować, często fałszując jej rzeczywisty obraz, potrzeba, abyśmy dzisiaj wyraźnie mówili, kto był zbrodniarzem, a kto był bohaterem; kto wykazał się miłosierdziem, a kto był draniem zasługującym na potępienie. Dlatego chciałbym, abyśmy co roku 17 marca obchodzili narodowy dzień pamięci Polaków ratujących Żydów w czasie II wojny światowej. To wymaga przyjęcia ustawy przez polski parlament, dlatego zdecydowałem się przygotować projekt ustawy w tej sprawie, który w najbliższych godzinach trafi do Sejmu i mam nadzieję, że zostanie tam bez zbędnej zwłoki przyjęty – powiedział Andrzej Duda.

Prezydent przypomniał też, że blisko 10 lat temu ówczesny prezydent Lech Kaczyński – jako pierwszy polski prezydent – odznaczył 53 Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

Radę Pomocy Żydom utworzono w Warszawie 4 grudnia 1942 r. przy Delegaturze Rządu RP na Kraj. ,,Żegota” powstała w wyniku przekształcenia Tymczasowego Komitetu Pomocy Żydom utworzonego we wrześniu 1942 r.

Rada była jedyną w okupowanej przez nazistów Europie instytucją państwową ratującą Żydów od zagłady. Została uhonorowana medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl