fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP

Prezydent A. Duda odwiedził Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce

To Stowarzyszenie zawsze będzie istniało, tak jak zawsze będzie polskie wojsko – powiedział w Nowym Jorku prezydent Andrzej Duda w siedzibie Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce.

„Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce ma swoją głęboką symbolikę – to świadectwo historii. Tutaj zbierano ochotników, którzy walczyli o odzyskanie przez Polskę niepodległości; tutaj byli weterani, ci, którzy mieli Polskę w sercu” – mówił prezydent.

Wizyta prezydenta zbiegła się z 100. rocznicą utworzenia Stowarzyszenia. Andrzej Duda przekazał organizacji symbolicznie flagę Rzeczpospolitej Polski.

„Niech ta polska flaga, którą dziś przekazałem, przypomina wam ojczyznę i przynosi szczęście” – podkreślił Andrzej Duda.

Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce (SWAP) zostało założone w 1921 roku w Cleveland, z inicjatywy żołnierzy Armii Polskiej we Francji (tak zwanej Błękitnej Armii) z okresu I wojny światowej, i jest najstarszą polską organizacją kombatancką na świecie.

Od 1934 roku siedzibą organizacji jest Nowy Jork. Stowarzyszenie od początku swojego istnienia skupia byłych żołnierzy różnych polskich formacji wojskowych. Początkowo głównym celem jego działalności było niesienie pomocy inwalidom wojennym i bezrobotnym weteranom mieszkającym w Stanach Zjednoczonych po I wojnie światowej i w latach wielkiego kryzysu. Organizacja zajęła się również podtrzymywaniem polskości i wspieraniem interesów Polski w USA.

Wizyta w Stowarzyszeniu była ostatnim punktem pobytu Andrzeja Dudy w USA, gdzie uczestniczył w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ.

PAP

drukuj