fot. prezydent.pl

Prezydent A. Duda: Trzeba twardo reprezentować polskie interesy i prowadzić polskie sprawy

Twardo reprezentować polskie interesy i prowadzić polskie sprawy – to najważniejsza rzecz na drugą kadencję – powiedział w piątek w wywiadzie dla TVP3 Poznań prezydent Andrzej Duda. Przed południem prezydent gościł w Wielkopolsce.

Starający się o reelekcję Andrzej Duda odwiedził wielkopolskie miejscowości w ostatnim dniu kampanii przed pierwszą turą wyborów prezydenckich.

Pytany o to, jakie sprawy będą dla niego najważniejsze w drugiej kadencji odparł, że najważniejsza rzecz jest jedna: twardo reprezentować polskie interesy i prowadzić polskie sprawy.

„Polityka międzynarodowa to jest zawsze wielka gra interesów i trzeba w niej czuć siłę płynącą z pewnej dumy reprezentowania kraju, z tego, że ten kraj jest dużym krajem europejskim, że jest nas 38 milionów, że mamy swoją wielką i piękną historię” – mówił.

Jak podkreślił, jest zdania, że „dzisiaj Polacy mają więcej do zaoferowania Europie, niż Europa Polsce”.

„Oczywiście myśmy swoje od Europy już przyjęli, będziemy jeszcze otrzymywali fundusze europejskie chociażby w ramach polityki spójności (…), ale my mamy też bardzo dużo do zaoferowania Europie od siebie i powinniśmy to nieść – tak jak kiedyś mówił do nas nasz Ojciec Święty Jan Paweł II” – mówił.

„Ja właśnie tak chcę prowadzić politykę i tak ją prowadzę. Nie boję się mówić o naszych wartościach; one są we mnie, one są moje, tak samo jak wierzę, że zna je większość polskiego społeczeństwa. I dlatego tak działam jak działam, mówię otwarcie o naszej historii, o tym, co w niej było. Kto był bohaterem, kto był zdrajcą, kto nas napadł, kto nam pomagał i kto jest naszym sojusznikiem” – dodał prezydent Andrzej Duda.

Prezydent podkreślił, że zależy mu na budowaniu nowoczesnego państwa – „także w tej przestrzeni europejskiej, ale również przestrzeni euroatlantyckiej”.

„O tym rozmawialiśmy z prezydentem Donaldem Trumpem – o porozumieniach gospodarczych, tworzeniu nowych łańcuchów dostaw. Pandemia koronawirusa pokazała, że te łańcuchy się zrywają, że kierunki azjatyckie nie zawsze są pewne. Więc być może trzeba zacząć nową współpracę pomiędzy Europą a USA i tutaj budować łańcuchy dostaw, gdzie przez dziesięciolecia czy wręcz stulecia były one wypróbowane, zwarte i sprawnie działające” – powiedział prezydent Andrzej Duda.

PAP

drukuj