fot. prezydent.pl

Drugi dzień obchodów Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej

W sobotę zakończą dwudniowe obchody Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Uroczystości w Piotrkowie Trybunalskim z udziałem prezydentów Andrzeja Dudy i Janosa Adera wraz z pierwszymi damami rozpoczęły się w piątek.

Wieczorem szefowie państw wzięli udział w Gali Przyjaźni w Miejskim Ośrodku Kultury w Piotrkowie. Została tam przekazana Flaga Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej Miastu Veszprem, które w przyszłym roku będzie gospodarzem uroczystości.

Podczas konferencji prezydent Andrzej Duda nawiązał do szczytu unijnego w Rzymie. Podkreślił w tym kontekście, że przyjaźń na linii Warszawa – Budapeszt przekłada się także na płaszczyznę polityczną.

– Nasze spojrzenie na przyszłość Unii Europejskiej jako krajów Wspólnoty Wyszehradzkiej, jako Polski i Węgier jest jedno, jest wspólne i wpisuje się w to co, myślę nie tylko dla nas, ale całej Europy przede wszystkim dla krajów UE jest tak ważne. To znaczy potrzebę utrzymania jedności w ramach UE, potrzebę utrzymania jedności nie tylko w znaczeniu utrzymania wspólnego rynku, bez dzielenia go, bez partykularyzmów na tym rynku, ale potrzebę utrzymania tej wspólnoty również w innych jej aspektach. Cieszę się ogromnie, że nasze rządy i my w tych sprawach mówimy jednym głosem – mówił prezydent RP.

Sobotnie obchody zakończy koncert plenerowy, w którym wystąpi węgierska grupa Omega.

Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej organizowane są po raz 11 i odbywają się naprzemiennie w Polsce i na Węgrzech, zwykle poza stolicami tych krajów.

RIRM

drukuj