Szczyt Unii Europejskiej w Rzymie w rocznicę podpisania Traktatów Rzymskich

W Rzymie rozpocznie się dziś szczyt Unii Europejskiej, upamiętniający 60. rocznicę podpisania Traktatów Rzymskich, które dały początek Wspólnocie Europejskiej. Biorą w nim udział szefowie rządów i państw z 27 krajów członkowskich. Polskę reprezentuje premier Beata Szydło. Centralnym punktem szczytu będzie uroczyste podpisanie Deklaracji Rzymskiej.

Przed wylotem do stolicy Włoch szefowa polskiego rządu podkreślała, że dokument, który zostanie przyjęty na szczycie, nie jest wystarczająco ambitny jak na oczekiwania polskiego rządu.

Premier Beata Szydło dodała, że Polska osiągnęła swój cel, aby w deklaracji znalazły się cztery ważne dla naszego kraju kwestie.

Wtedy w Brukseli, oprócz warunku jedności i niepodzielności Europy, postawiłam również drugi, ażeby wspólny rynek nie był podzielony i niszczony poprzez przyjmowanie rozwiązań socjalnych, które uderzałyby w podział tego rynku. Trzecią kwestią jest polityka obronna Unii Europejskiej, realizowana w ścisłym powiązaniu z polityką NATO. Czwarty warunek to odpowiednia pozycja parlamentów narodowych w procesie legislacyjnym. To nie jest najbardziej  ambitny z tekstów, który powinni przyjąć przywódcy europejscy, ale jest deklaracja z wszystkich krajów, że zostanie on przyjęty. To jest jego wartość – powiedziała premier Szydło.

Uroczystość podpisania Deklaracji Rzymskiej odbędzie się w historycznej sali Horacjuszy i Kuracjuszy w pałacu na Kapitolu.

To w tym miejscu w 1957 r. zostały podpisane Traktaty Rzymskie, powołujące do życia Europejską Wspólnotę Gospodarczą oraz Europejską Wspólnotę Energii Atomowej, które dały początek europejskiej integracji.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl