fot. twitter.com/MinEnergii

Gdynia: Protest rybaków przeciwko polityce Unii Europejskiej

Przed siedzibą Morskiego Instytutu Rybackiego w Gdyni odbędzie się dziś protest rybaków przeciwko polityce Unii Europejskiej. W tym samym czasie zaplanowano posiedzenie Regionalnego Komitetu Doradczego Morza Bałtyckiego w sprawach rybołówstwa na Bałtyku.

Rybacy i naukowcy podkreślają, że działania Brukseli doprowadziły do całkowitej katastrofy ekosystemu Bałtyku. Eksperci od lat alarmują, że należy zdecydowanie ograniczyć tzw. połowy paszowe. Komisja podwyższa jednak kwoty połowowe.

Grzegorz Hałubek, prezes Związku Rybaków Polskich, mówi, że taka polityka doprowadziła do wyginięcia niektórych gatunków ryb, m.in. dorsza. Problem jest widoczny także w przypadku śledzia i szprota.

Polscy rybacy powiedzieli: „Dość!” i chcą przy okazji spotkania regionalnego ciała doradczego Unii Europejskiej w Morskim Instytucie Rybackim wyrazić swoje niezadowolenie z tej polityki. Chcą oni doprowadzić do tego, żeby Komisja Europejska zaczęła wreszcie chronić ryby na Bałtyku, a nie lobby paszowe. Do tej pory KE broniła lobby paszowe, a nie interes rybaków – zaznacza Grzegorz Hałubek.

Międzynarodowa Rada Badań Morza skupiająca naukowców zalecała ograniczenie połowów dorsza o 80 proc. na stadzie wschodnim. To oznaczałoby praktycznie całkowity zakaz połowu. Komisja Europejska zaproponowała ograniczenie o 15 proc.

RIRM

drukuj