Prezydent A. Duda: Ks. abp A. Baraniak jest jednym z najważniejszych bohaterów Polski po 1918 r.

Ks. abp Antoni Baraniak należy do panteonu niezłomnych; prowadziła go Matka Najświętsza – powiedział prezydent RP Andrzej Duda podczas uroczystości upamiętniających byłego metropolitę poznańskiego odbywających się w Warszawie.

Sekretarza prymasów Polski, ks. kard. Augusta Hlonda i ks. kard. Stefana Wyszyńskiego był jednym z najważniejszych przedstawicieli polskiego Kościoła w najgorszych czasach PRL-u. W tym roku mija 40. rocznica jego śmierci. W Belwederze odbyła się sesja naukowa, którą otworzył prezydent Andrzej Duda.

– Wszyscy są pewni włącznie z – już dzisiaj – św. pamięci prymasem ks. kard. Stefanem Wyszyńskim, że gdyby ksiądz arcybiskup, wtedy pękł na przesłuchaniu, gdyby przyznał a później w czasie pokazowego procesu – który chcieli zorganizować komuniści – potwierdził, że głowa polskiego kościoła, ksiądz prymas prowadził działalność zmierzającą do zniszczenia i obalenia władzy komunistycznej, prowadził krótko mówiąc działalność dywersyjną, że współpracował z wrogami ludu, z imperialistami, na Zachodzie w celu właśnie zniszczenia, obalenia ustroju, to być może, jest to wielce prawdopodobne, że nie byłoby nigdy, choćby papieża Polaka – mówił prezydent Andrzej Duda.       

Ks. abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, który wziął udział w sesji naukowej zapowiedział otwarcie przewodu beatyfikacyjnego tego wybitnego kapłana na poziomie diecezjalnym.

Ks. abp Antoni Baraniak  został aresztowany w nocy z 25 na 26 września 1953 r. i poddany brutalnemu śledztwu. Po wyjściu na wolność w 1957 r. został metropolitą poznańskim.  Mimo sprzeciwu władz, w 1966 r. zorganizował w Poznaniu obchody Milenium Chrztu Polski. Zmarł po długiej chorobie 13 sierpnia 1977 r.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl