PAP/Łukasz Gągulski

Prezydent A. Duda: Ostatni akt sabotażu związany z wyciekiem gazu z Nord Stream to sygnał, że cała infrastruktura krytyczna może być obiektem ataku

Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że Polska zawsze uważała, iż Nord Stream to przedsięwzięcie, które łamie zasady solidarności unijnej i godzi w bezpieczeństwo energetyczne Europy Centralnej. Przestrzegł, że ostatni sabotaż to także sygnał, że cała infrastruktura krytyczna może być obiektem ataku.

Prezydent Andrzej Duda podczas inauguracji roku akademickiego Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie mówił między innymi o sabotażu, który doprowadził do wycieku gazu.

Zwrócił uwagę, że sabotaż to nie tylko czynnik pogłębiający kryzys energetyczny w Europie i gwałtownie podwyższający ceny na rynku gazowym.

– To przede wszystkim sygnał, że cała infrastruktura o krytycznym znaczeniu, będąca jedną z podstaw współczesnego świata, może być obiektem ataku. Słusznie odczuwając dumę z ogromnego sukcesu, którym stała się budowa i niedawne uruchomienie gazociągu Baltic Pipe, który zwiększył bezpieczeństwo energetyczne Polski, musimy dzisiaj tym bardziej włączyć się w działania krajów NATO i świata zachodniego, służące ochronie infrastruktury krytycznej – powiedział prezydent RP.

Zdaniem prezydenta sabotaż na magistralach gazowych oznacza, iż Bałtyk stał się polem konfrontacji pomiędzy Rosją a NATO.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl