fot. PAP/Rafał Guz

XIX Dzień Papieski

„Wstańcie, chodźmy” – to hasło tegorocznego, XIX Dnia Papieskiego. Konferencja Episkopatu Polski, przypominając słowa św. Jana Pawła II, wzywa do zerwania z grzechem i walki ze złem.

W niedzielę obchodziliśmy XIX Dzień Papieski. W całym kraju wspominaliśmy świętego Jana Pawła II. Dziękujemy za jego pontyfikat i nauczanie.

– To słowo, które głosił miało zawsze moc przemiany, przemianę serc. I wtedy przemieniali innych – powiedział ks. bp Jerzy Mazur, biskup diecezji ełckiej.

Słowa św. Jana Pawła II przemieniały nie tylko serca ludzi, ale także zmieniały bieg historii.

– Jak wybrali papieża Polaka, to tam u góry, w tych centralach komunistycznych dostali szału. Starsi pamiętają, jak to było w Polsce, nie wiedzieli, co zrobić wtedy – mówił podczas homilii dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk.

Dla Polski lat siedemdziesiątych Jan Paweł II był nie tylko pasterzem. Jego wybór na głowę Stolicy Apostolskiej pobudził Polaków do działania.

– W czasie pierwszej pielgrzymki w Warszawie wypowiedział: <<Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi>>. Te słowa były prorocze – podkreślił ks. bp Jerzy Mazur.

Tegoroczny Dzień Papieski odbywa się pod hasłem „Wstańcie, chodźmy”. To zawołanie z Pisma Świętego, którego często używał właśnie św. Jan Paweł II – zaznaczył ordynariusz ełcki ks. biskup Jerzy Mazur.

– A więc zachęta: nie siedźmy. To, co papież Franciszek mówił, zejdźmy z kanapy, wejdźmy w buty, w buty pielgrzymie. Wejdźmy w buty i idźmy, pielgrzymujmy, idźmy w ten dzisiejszy świat niosąc Ewangelię, niosąc Chrystusa – dodał biskup diecezji ełckiej.

Dzień Papieski nie tylko przypomina nam o nauczaniu papieża Polaka, ale także daje okazję, by wzmocnić swoją wiarę i nadzieję.

 „Jezusowe <<Wstańcie, chodźmy>> jest pełnym nadziei wezwaniem do wyrwania się z marazmu zwątpienia i podjęcia zwycięskiej walki z siłami grzechu i zła nie tylko w życiu własnym, ale także we wspólnocie Kościoła i narodu” – czytamy w liście Konferencji Episkopatu Polski do wiernych.

W Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu od dzisiaj trwa tydzień poświęcony papieżowi Polakowi.

– Wyjątkowy tydzień, który chcemy przeżywać tu w naszym sanktuarium – dni ze św. Janem Pawłem II. Bowiem 22 października liturgiczne jego wspomnienie i dzień odpustu w naszym sanktuarium – mówił kustosz toruńskiego sanktuarium o. Andrzej Laskosz.

Będą codzienne modlitwy i Msze święte w intencji m.in. Państwowej Ochotniczej Straży Pożarnej czy pracowników służby zdrowia. Eucharystie będą sprawowali m.in. księża biskupi Andrzej Suski oraz Antoni Długosz.

– Będziemy się tu spotykać na Mszach św., zwłaszcza o godzinie 12.00 i 18.00, przeróżne wspólnoty będą tu przybywać, by przypominać sobie o tej wyjątkowej, szczególnej postaci – wskazał o. Andrzej Laskosz.

Owoce pontyfikatu św. Jana Pawła II widać do dzisiaj. Od dziewiętnastu lat działa Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia, która pomaga zdolnej młodzieży pochodzącej z uboższych rodzin. Obecnie wspiera ona dwa tysiące stypendystów. Łącznie ze wsparcia skorzystało już kilkanaście tysięcy osób.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl