fot. Autorstwa Zbigniew.czernik - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=19854779

Podkarpackie: Szlak Architektury Drewnianej otwarty

Pięć obiektów: dwie cerkwie i trzy kościoły, znajdujące się na Szlaku Architektury Drewnianej woj. podkarpackiego, można od czwartku nieodpłatnie zwiedzać z przewodnikiem. W lipcu zwiedzający będą mogli posłuchać koncertów zespołu muzyki folkowej Wernyhora.

Otwarty Szlak Architektury Drewnianej to inicjatywa Podkarpackiej Regionalnej Organizacji Turystycznej (PROT). W ramach wydarzenia dla turystów zostało udostępnionych pięć obiektów znajdujących się na Szlaku, które można nieodpłatnie zwiedzać z przewodnikiem od 3 czerwca do 3 października.

„Zapraszamy na nieodpłatne zwiedzanie z przewodnikiem tych zachwycających swoim klimatem unikatowych, drewnianych zabytków wielu kultur. Zwiedzić będzie można drewniane kościoły w Ulanowie, Porębach Dymarskich i Łukawcu oraz cerkwie w Świątkowej Wielkiej i Smolniku” – wyliczała dyr. Biura PROT Anna Brzechowska.

Dodała, że w lipcu w Bieszczady zawita utytułowany zespół folkowy z Sanoka – Wernyhora, czerpiący z muzyki tradycyjnej pogranicza polsko-ukraińskiego, zdobywca pierwszego miejsca w Konkursie Muzyki Folkowej „Nowa Tradycja” w 2021 r.

„W niepowtarzalnym otoczeniu i atmosferze bojkowskiej cerkwi w Smolniku będzie można posłuchać dawnych pieśni bojkowskich. Drugi koncert zespołu odbędzie się w równie klimatycznej cerkwi w Bystrem” – wymieniała Anna Brzechowska.

Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny.

Wśród kościołów, które w ramach otwartego Szlaku Architektury Drewnianej na Podkarpaciu można zwiedzać w tym sezonie, znalazł się kościół nazywany flisackim – pw. Świętej Trójcy w Ulanowie. Powstał on ze składek miejscowych flisaków, a jego wnętrze wyposażone jest m.in. w późnobarokowy ołtarz główny oraz dwa barokowe ołtarze boczne.

Na liście udostępnionych kościołów jest też ten w Porębach Dymarskich pw. śś. Stanisława i Wojciecha, w którym pod schodami ambony znajduje się unikatowy wizerunek diabła Tutivillusa.

„Nawiązuje on do tzw. diabła piszącego, czekającego u wejścia do świątyni i zapisującego spóźnialskich” – wyjawiła Anna Brzechowska.

Można także zwiedzić kościół pw. Objawienia Pańskiego w Łukawcu. Świątynia ta może się poszczycić kompletnym wyposażeniem późnobarokowym z głównym ołtarzem w prezbiterium i dwoma bocznymi w nawie.

Natomiast wśród cerkwi znalazła się dawna greckokatolicka cerkiew łemkowska pw. św. Michała Archanioła w Świątkowej Wielkiej oraz bojkowska cerkiew greckokatolicka również pw. św. Michała Archanioła w Smolniku, wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

„W pierwszej z nich uwagę odwiedzających przykuwa bogactwo kolorów, jak elewacja cechująca się zieloną i niebieską tonacją oraz wyjątkowo barwna polichromia figuralna i ornamentalna wewnątrz. Druga należy do nielicznie zachowanych w południowo-wschodniej Polsce trójdzielnych cerkwi kopułowych. Jest jedną z czterech zachowanych bojkowskich świątyń” – wyjawiła szefowa Biura PROT.

Zwiedzać obiekty na Szlaku można przez cały tydzień w godzinach od 9.00 do 18.00, zaś w poniedziałki i wtorki godziny zwiedzania ustalane są przez przewodnika po wcześniejszym kontakcie telefonicznym. Ze zwiedzania wyłączone zostały te godziny, kiedy w świątyniach odbywają się nabożeństwa lub sprzątanie.

Projekt jest realizowany w ramach I edycji otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych Województwa Podkarpackiego w zakresie turystyki w 2021 roku ogłoszonego przez Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl