fot. PAP/Darek Delmanowicz

Podkarpackie: Drogi przejezdne; w górach zagrożenie lawinowe

Na Podkarpaciu w poniedziałek rano przejezdne są wszystkie drogi krajowe i wojewódzkie. Jazdę na niektórych utrudnia błoto pośniegowe lub warstwa zajeżdżonego śniegu. W górnych partiach Bieszczad obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego.

„Nawierzchnie dróg są czarne. Na niektórych drogach, głównie w południowych powiatach regionu, miejscami występuje warstwa zajeżdżonego śniegu i błoto pośniegowe” – powiedział dyżurny Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie Ryszard Kozak.

Dodał, że „do południa nawierzchnie wszystkich dróg w regionie powinny być czarne”. Na drogach krajowych i wojewódzkich pracuje prawie 100 pługopiaskarek, solarek.

W poniedziałek rano temperatura powietrza w południowo-wschodniej Polsce wahała się od dwóch do czterech stopni mrozu. Jest bezwietrznie lub wieje słaby wiatr. Nie ma już opadów śniegu.

Według ratownika dyżurnego bieszczadzkiej grupy GOPR Paweła Szopy, w Bieszczadach w ciągu ostatniej doby spadło od kilku do kilkunastu centymetrów świeżego śniegu.

„W górnych partiach Bieszczad obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego w pięciostopniowej, rosnącej skali” – przypomniał ratownik dyżurny.

Zagrożenie lawinowe występuje przede wszystkim w masywach Wielkiej i Małej Rawki, Szerokiego Wierchu, Tarnicy oraz połonin Wetlińskiej i Caryńskiej. Dotyczy głównie północnych stoków.

PAP/RIRM

drukuj