W Albanii odsłonięto tablicę poświęconą Józefowi Piłsudskiemu

W Albanii została odsłonięta i poświęcona tablica upamiętniająca 150-lecie urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego. Uroczystość miała miejsce w kościele pw. św. Jana Pawła II w Bathore, w którym pracują polscy redemptoryści, a poświęcenia dokonał Nuncjusz Apostolski w Albanii ks. abp Charles Brown.

W inicjatywie wzięli również udział ambasador Francji Christina Vasak i ambasador Hiszpanii Vicente Canelles oraz przedstawiciele władz państwowych.

Ambasador Polski w Albanii, Karol Bachura, który ufundował tablicę i reprezentował Polskę na uroczystości, podkreślił, że choć Marszałek nie miał bezpośredniego wpływu na losy narodów bałkańskich, to jednak bez wolnej Polski, nie wiadomo, jak wyglądałaby obecna Europa.

Polacy i Albańczycy mają wiele wspólnych cech – są wiernymi patriotami, charakteryzują się godnością i umiłowaniem ojczyzny. Przez lata oba kraje były pod niewolą, Polska pod rozbiorami, a Albania 500 lat jako część Imperium Osmańskiego.

Tak w Polsce, jak i w Albanii panował komunizm oraz walka z wiarą i religią.
To w wolnej Polsce urodził się i dorastał patron parafii św. Jan Paweł II, który kiedyś powiedział „Po narodzie polskim najbardziej kocham naród albański. A to z dwóch powodów: pierwszy to dlatego, że Albańczycy cierpieli bardzo długo, bardzo niesprawiedliwie; a drugi, że darowali światu Matkę Teresę z Kalkuty”.

Kościół pw. św. Jana Pawła II w Bathore staje się ważnym ośrodkiem promocji kultury, tradycji i współpracy polsko-albanskiej.

o. Andrzej Michoń CSsR/RIRM


[GALERIA] Albania: odsłonięcie i poświęcenie tablicy upamiętniającej 150-lecie urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego

drukuj

Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl