USA podpisały kontrakt na budowę tarczy w Redzikowie

Stany Zjednoczone podpisały kontrakt na budowę tarczy antyrakietowej w Redzikowie nieopodal Słupska. Za ponad 180 milionów dolarów powstanie infrastruktura pod kluczowe elementy tarczy. Realizacja inwestycji została powierzona amerykańskiej firmie. Prace mają się zakończyć w pierwszej połowie kwietnia 2018 roku.

Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz mówił niedawno na antenie Radia Maryja, że baza w Redzikowie jest częścią systemu, którego wymaga nasze bezpieczeństwo.

Wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Obrony poseł Waldemar Andzel ocenia, że podpisanie kontraktu to dobra wiadomość dla Polski.

– Ona w znaczący sposób poprawi w przyszłości bezpieczeństwo naszego kraju. To będzie baza Stanów Zjednoczonych, która będzie działała także odstraszająco dla wielu krajów, które mają złe plany – czy to wobec naszego kraju, czy to wobec Stanów Zjednoczonych, czy państw NATO – zwraca uwagę poseł Waldemar Andzel.

Polsko-amerykańska umowa o rozmieszczeniu w Polsce antybalistycznych rakiet przechwytujących została zawarta w sierpniu 2008 r., a weszła w życie trzy lata później.

Umowie o ulokowaniu amerykańskiej bazy w Redzikowie towarzyszy umowa o statusie obsługujących ją wojsk amerykańskich, z którą wiążą się liczne porozumienia wykonawcze.

RIRM

drukuj