fot. Monika Bilska

M. Małecki: Amerykański gaz pozwoli uwolnić się od rosyjskiej dominacji

Alternatywne źródła dostaw, w tym z USA, pozwalają Polsce oraz krajom Trójmorza uwolnić się od rosyjskiej dominacji gazu – powiedział poseł Maciej Małecki.

Polityk przypomina, że Rosja wykorzystuje dostawy surowców energetycznych do wywierania presji politycznej na kraje, które nie zgadzają się z jej polityką. Tak było z Polską i tak jest z Ukrainą – dodał.

W Międzyzdrojach rozpoczyna się XXI konferencja Gazterm. Eksperci będą rozmawiać na temat perspektyw rozwoju współpracy gazowej pomiędzy USA a państwami Trójmorza. Rząd Zjednoczonej Prawicy chce, aby Polska stała się hubem gazowym dla regionu.

Poseł Maciej Małecki zwraca uwagę, że dzięki terminalowi LNG w Świnoujściu możemy sprowadzać gaz z dowolnego miejsca na świecie. Dzięki gazociągom surowiec m.in. z Ameryki mógłby docierać na południe kontynentu.

 – Polska działa bardzo aktywnie także w formacie Trójmorza. Amerykański gaz, który docierałby do terminala w Świnoujściu i na chorwacką wyspę Krk, który ma powstać, byłby alternatywą dla dostaw gazu z Rosji – podkreśla Maciej Małecki.

Konferencja Gazterm potrwa trzy dni. To jedno z najważniejszych dorocznych wydarzeń branży gazowniczej.

RIRM

drukuj