Zaostrzenie amerykańskich sankcji wobec Nord Stream 2

Stany Zjednoczone zapowiedziały zaostrzenie sankcji w związku z budową rosyjskiego Nord Stream 2. Chodzi o zniesienie klauzuli chroniącej gazociąg w Ustawie o Przeciwdziałaniu Przeciwnikom Ameryki poprzez Sankcje.

Ustawa o Przeciwdziałaniu Przeciwnikom Ameryki poprzez Sankcje została wprowadzona w 2017 roku. Nie obejmowała ona jednak niektórych rosyjskich projektów energetycznych rozpoczętych przed wdrożeniem przepisów, w tym m.in. Nord Stream 2 czy drugiej nitki Tureckiego Potoku. Teraz sytuacja może się zmienić.

„To nie są komercyjne projekty. To rosyjskie narzędzia, by wykorzystać i poszerzyć zależność Europy od rosyjskich dostaw energii” – wskazał Mike Pompeo, sekretarz stanu USA.

Teraz każda inwestycja lub inne działania związane z rosyjskimi gazociągami będą wiązać się konsekwencjami w postaci sankcji.

„To jasne ostrzeżenie dla firm pomagających w rosyjskich szkodliwych projektach, że nie będzie to tolerowane. Porzućcie je teraz lub ryzykujecie konsekwencje” – podkreślił amerykański sekretarz stanu.

Mike Pompeo powiedział, że rosyjskie gazociągi mogą podważać transatlantyckie bezpieczeństwo.

Według zapowiedzi, firmy budujące Nord Stream 2 potencjalnie będą mogły zostać objęte sankcjami, w postaci restrykcji wizowych lub zamrożenia środków. Zapowiedzi amerykańskiego sekretarza stanu nie są wiążące prawnie, ale wskazują na działania powstrzymujące budowę Nord Stream 2. W ubiegłym miesiącu  powstał projekt ustawy, która przewiduje poszerzenie sankcji USA na rosyjski gazociąg. Przepisy mają uderzać przede wszystkim w ubezpieczycieli i firmy zaangażowane w układanie rur.

Na działania USA odpowiedziała Rosja. Rzecznik Kremla określił zapowiedź sankcji jako wywieranie presji

„Jest to kontynuacja brutalnej polityki wprowadzania rozmaitych restrykcji; wywieranie brutalnej presji na biznes europejski, do którego zaliczają się również nasze firmy” – akcentował Dmitrij Pieskow.

Rosja twierdzi, że to nieuczciwa konkurencja, która zmusza Europejczyków do kupowania droższego gazu na mniej korzystnych warunkach.

Tymczasem Nord Stream 2 jak alarmują kraje Europy Środkowo-Wschodniej to poważne zagrożenie dla ich bezpieczeństwa energetycznego.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl