fot. pixabay.com

Polonia na nowojorskiej Long Island czci rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Historyczny rys o Konstytucji 3 Maja, patriotyczne wiersze i pieśni oraz wystawa plakatów znaczyły uroczystość na nowojorskiej Long Island. List do zgromadzonej społeczności polsko-amerykańskiej przesłał Zbigniew Rau, minister spraw zagranicznych.

Szef dyplomacji RP podkreślił w swym przesłaniu, że wsparcie i aktywna postawa polskich środowisk za granicą w realizacji polityki międzynarodowej oraz w dążeniu do budowania pozycji Polski są bezcenne. Nazwał Polonię i Polaków za granicą najważniejszym partnerem umożliwiającym kształtowanie pozytywnego wizerunku kraju i umacnianie jego wiarygodności w skali europejskiej i globalnej.

„Inspirację i siłę do przyszłych działań czerpiemy z przeszłości, z naszych korzeni, które nas trwale łączą. Zachęcam wszystkich Państwa, moich Rodaków poza granicami kraju, do wspólnego świętowania oraz włączenia się w przygotowaną przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych w mediach społecznościowych akcję pod nazwą Biało-Czerwona łączy (United under Polish Flag). Mam nadzieję, że nakładka #Białoczerwonałączy i #UnitedunderPolishFlag – pokaże siłę Polonii i Polaków na świecie” – pisał Zbigniew Rau.

W uroczystości zorganizowanej przez Polski Dom Narodowy w Glen Cove oraz Polską Szkołę im. Ignacego Paderewskiego w Glen Head wzięli udział weterani z pocztami sztandarowymi, dzieci i młodzież, a także przedstawiciele organizacji polonijnych.

Wysłuchali m.in. wierszy patriotycznych recytowanych przez przedszkolaków i starsze dzieci, występu wokalnego uczennic szkoły oraz zespołu Nos Te Domine. Uczennice szkoły były też autorkami plakatów z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

W swym wystąpieniu Marta Wesołowski, wiceprezes KPA na Long Island, wskazała, że Konstytucja przyniosła Polakom nadzieję i przekonanie o zdolności nie tylko do wielkich dokonań na polach bitew, ale też tworzenia prawa, które wyrastając z rodzimej tradycji, inspiruje się myślą wspólną dla narodów dążących do wolności.

„O przyszłości (…) nie można myśleć spokojnie, gdy się zapomina o przeszłości. Bez niej nie można odnaleźć ani pogłębić swej tożsamości. Myśląc o przyszłości, nie można odcinać tych korzeni, z których się wyrasta, bo one są kluczem do zrozumienia nas samych” – cytowała św. Jana Pawła II.

Uroczystość przebiegała pod hasłem „Młode pokolenie powinno znać swoje korzenie”.

„Przez czynny udział w takich uroczystościach młodzi ludzie mają okazję poznać bardziej naszą historię i ją przeżyć. Młodzi chłopcy poświęcili dzisiaj swój czas i zaprezentowali swoje talenty. Adam Mrowca odczytał referat, a Nicholas Kaponyas miał koncert fortepianowy. Jeśli przychodzi małe dziecko przyprowadzone za rękę przez rodzica, to jest to ich własny wybór. Dają świadectwo, jak ważne jest sięganie do korzeni” – powiedziała Marta Wesołowski.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl