fot. Paweł Palembas

Polska w obszarze podwyższonego ciśnienia

Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Europa Południowa i Północno-Wschodnia znajduje się pod wpływem niżów z układami frontów atmosferycznych. Przeważający obszar Polski będzie w obszarze podwyższonego ciśnienia, tylko krańce południowe znajdą się na skraju niżu z ośrodkami nad Włochami i Bałkanami. Ze wschodu napływać będzie arktyczna masa powietrza.

Ciśnienie w południe w Warszawie wyniesie 1003 hPa i będzie spadać.

W poniedziałek zachmurzenie małe i umiarkowane, tylko na południu kraju na ogół duże ze słabymi opadami śniegu. Temperatura maksymalna od -7 st. na Pogórzu Karpackim do około 0 st. w centrum i 4 st. na wybrzeżu i Pomorzu Zachodnim. Wiatr słaby i umiarkowany, na ogół północno-wschodni, tylko na północy okresami słaby, zmienny.

W nocy z poniedziałku na wtorek zachmurzenie umiarkowane i duże, w centrum i na północnym wschodzie rozpogodzenia. Na południowym wschodzie, a nad ranem także na wybrzeżu zachodnim, słabe opady śniegu. Temperatura minimalna od -11 st. na krańcach wschodnich, Przedgórzu Sudeckim i lokalnie na Podkarpaciu do -7 st. w centrum kraju i -2 st., -1 st. na wybrzeżu. Wiatr na ogół słaby, zmienny, tylko na wybrzeżu umiarkowany, z kierunków północnych.

We wtorek zachmurzenie umiarkowane i duże, miejscami, głównie na południowym wschodzie i północy, opady śniegu. Temperatura maksymalna od 0 st. do 4 st., chłodniej na Podkarpaciu i Zamojszczyźnie, od -4 st. do 0 st. Wiatr słaby i umiarkowany, na wybrzeżu wzmagający się do dość silnego, w porywach do 60 km/h, z kierunków północnych.

W poniedziałek w Warszawie zachmurzenie małe lub bezchmurnie. Temperatura maksymalna 1 st. Wiatr słaby, okresami umiarkowany, z kierunków wschodnich. W nocy z poniedziałku na wtorek zachmurzenie małe i umiarkowane. Temperatura minimalna -8 st. Wiatr słaby, zmienny. We wtorek zachmurzenie małe i umiarkowane. Temperatura maksymalna 4 st. Wiatr słaby i umiarkowany, północny.

PAP/RIRM

drukuj